Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A Dance Festival For All to Enjoy
#1
Exhibit A Dance Festival For All to Enjoy
Herkesin Tadını Çıkarması İçin Bir Dans Festivali

[Resim: Yg1Wy6.jpg]
İngiliz şirketi Gecko'nun “The Wedding” adlı filmi, bu yılki Uluslararası Modern Dans Festivali'nin açılışını 17 Mayıs'ta gerçekleştirecek. [RICHARD HAUGHTON

Modern bir dans performansı, hafta sonları katılmak için kültürel bir etkinlik seçerken birçok kişinin ilk tercihi olmayabilir. Ancak birçok dansçı, halkın bu dans türünü geleneksel olarak bilinmemesi gerektiğine inanmaktadır. Dans hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, Modafe olarak bilinen ve yaklaşan Uluslararası Modern Dans Festivali gibi festivaller ile harika bir tanıtım yapılacaktır.

37. yılında, uluslararası dans festivali son yıllarda halkı yıllık kutlamalarına dahil etmek için uğraşıyor. Organizatörler, halkı bu yıl 17 Mayıs'ta başlayacak "Neşelen, senin dansın, senin hayatın” başlıkları ile insanları festivalin merkezine davet ediyor.

Bu sene, etkinliği izleyenlere performanslardan sonra yabancı dansçılar ile konuşma şansı vereceği bir panel yer alıyor. Oturumlar, 17 Mayıs'ta Gecko, 23 Mayıs'taki Nederlands Dans Tiyatrosu ve 27 Mayıs'ta Belinda Braza dahil olmak üzere üç yabancı dans şirketi ile gerçekleştirilecek. O günlerin her birindeki şovlara bilet verenler, yabancı dansçılar ile bir araya gelineceğini de gösteriyor.

Modafe ayrıca “M.O.S.” - Modafe Off Stage adlı bir program da planlıyor. Etkinlik 26 Mayıs'ta katılmak isteyen herkesi davet ediyor. Modafe, adaylar arasında dansçıları seçecek, birlikte çalışacak ve daha sonra Seoul merkezinde Daehangno'da Marronnier Park'ta düzenlenen performansta açılış etkinliği yapacak altı takımdan oluşmaktadır.

Bu arada, bu yılki festival için diğer düzenli modern dans programları, huzursuz günlerden kurtarılan insanlara odaklanmak için hazırlandı. Festival boyunca, beş farklı ülkedeki 26 farklı organizasyondan gelen dansçıların koreografisini yapacak çok çeşitli etkinlikler yer alacak.

Britanya'nın en önde gelen fiziksel tiyatro şirketlerinden Gecko, Amit Lahav'ın yönettiği Gecko, sabah saat 8.00'de “The Wedding” ı sahneleyecek. 17 ve 18 Mayıs'ta Seoul'un merkezindeki Arko Sanat Tiyatrosu'nda gösteriye devam edilecek.

Dans, insanları topluma bağlanan etmenleri tasvir eden, insan doğasının karmaşıklıkları ile karşılaştığı mücadeleyi anlatıyor.

10 günlük festival, hem yerel hem de yabancı performansların bir karışımı olacak ve 20 Mayıs'ta, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'tan şirketlerle çalışan iki Koreli şirket tarafından da işbirlikçi gösteriler olacak.

Bir işbirliği yerel koreograf Park Na-hoon’un dansçı takımı ve Amerikan ODC Dans Şirketi’dir. Onların etkinlikleri “One Long Breath” olarak adlandırılıyor. Diğer performans “Ordinary Stranger” olarak adlandırılıyor ve Kim Kyung-shin ve İngiliz koreografları Dickson MBI ve Saju Hari tarafından koreografisi yapılacak.

Modafe Yönetim Kurulu Başkanı Kim Hye-jeong, “Bu yıl, festivalde daha fazla insanın katılacağı ve daha fazla dans etkinlikleri ile geçmesini umuyoruz” dedi. “Umarım insanlar bu yılki festivalden daha çok keyif alırlar” dedi.

Biletler ve programlar hakkında daha fazla bilgi için www.modafe.org adresini ziyaret ediniz.

English

[Resim: Yg1Wy6.jpg]
“The Wedding” by British company Gecko will open this year’s International Modern Dance Festival on May 17. [RICHARD HAUGHTON

A modern dance performance may not be many people’s first choice when choosing a cultural event to attend on the weekend. But many dancers believe that’s because the general public is not as familiar with the genre as they should be. For those looking to learn more about dance, festivals like the upcoming International Modern Dance Festival, known as Modafe, would make a great introduction.

In its 37th year, the international dance festival has been trying in recent years to include the public in their annual celebration. Organizers are eager to invite the public right into the center of this year’s festival titled, “Cheer, your dance, your life!” which kicks off May 17.

This year, the event includes a panel, where audiences will be given the chance to talk with foreign dancers after their performances. The sessions will be held with three foreign dance companies, including Gecko on May 17, Nederlands Dans Theater 2 on May 23 and Belinda Braza on May 27. Those with tickets to the shows on each of those days can meet with the foreign dancers after the show.

Modafe is also planning a program titled “M.O.S.” - Modafe Off Stage. The event invites anyone interested to participate on May 26. Modafe will pick dancers among applicants and form six teams who will practice together and later perform as the opening act at performance held in Marronnier Park in Daehangno, central Seoul.

The second act will consist of 20 locals who will perform to four different songs. One performance will be for participants looking to learn about their body and dance best suited for them. All of the dancers picked will practice together in a workshop with choreographers before May 26.

Meanwhile, other regular modern dance programs for this year’s festival have been prepared to focus on people recovering from restless days. There will be diverse acts throughout the festival, choreographed by dancers from 26 different organizations in five different countries.

Gecko, one of Britain’s most prominent physical theater companies, directed by Amit Lahav, will be staging “The Wedding” at 8 p.m. at the Arko Arts Theater in central Seoul on May 17 and 18.

The dance depicts the struggle people face with the complexities of human nature by portraying people as brides wedded to society.

The 10-day festival will be a mix of both local and foreign performances, and on May 20, there will also be collaborative shows by two Korean companies that worked with companies from the United States and the United Kingdom.

One collaboration is between local choreographer Park Na-hoon’s team of dancers and the American ODC Dance Company. Their act is titled “One Long Breath.” The other performance will be titled “Ordinary Stranger,” and it is co-choreographed by Kim Kyung-shin and the British choreographers Dickson MBI and Saju Hari.

“This year, I hope to see more people participating and dancing at the festival,” said Kim Hye-jeong, the chairman of Modafe. She added, “I hope that people will find joy through this year’s festival.”

For more information about tickets and the programs, visit www.modafe.org.

BY SUNG JI-EUN [sung.jieun@joongang.co.kr]

Kaynak / Source

all world BTS

[Resim: Z9N0E0.gif]

Alıntı
#2
Exhibit A Dance Festival For All to Enjoy
Translated by Arzu Can


>>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
ㅤㅤㅤㅤ

[Resim: tumblr_pemug1m_Pm_N1s5y1q5o2_540.gif]

Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!

BIGBANG


Alıntı
#3
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise