Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1999 Depremi ve Güney Kore
#1
1999 Depremi ve Güney Kore


Yakın tarih açısından iki ülke ilişkilerinin dönüm noktası 1950-1953 arasındaki Kore Savaşı' dır kuskusuz. Savaş sonrasında iki ülke arasındaki ilişkilerin soğumasının tek nedeni son derece yıkıcı bir savaştan çıkmış olan Kore' nin, büyük bir kalkınma hamlesine girişmiş olması olarak gösteriliyor genellikle. Kore kendini tekrar toparlarken, iki ülke arasındaki ilişki ve derin bağlar unutulmaya yüz tuttu.

Bu üzücü durumun dönüş noktası ise Türkiye' nin asla unutamayacağı, büyük kayıplar verdiği 1999 Marmara depremidir.

Bunlar internette yazan genellikle gazetelerde ve dergilerde yazanlardan derleme olarak aldığım birkaç satirdir arkadaşlar. İşte esas bu satırlardan sonra okuduklarım beni derinden etkilemiştir.

Gerçekten bilmiyordum bu kadar... Bu kadar... İşte yazacak birkaç satir dahi bulamadığım an. Yazdıklarım da okuyunca ayni duyguları paylaşacaksınız.

İnternette bulduklarımı aynen koyuyorum:

"Aslında Marmara Depremi, Türkiye için ne kadar büyük bir yıkımsa, farklı ülkelerin Türkiye ile ilişkileri açısından da bir o kadar yapıcı olmuştu. Herkes o dönem, Yunanistan' la ilişkilere odaklanmıştı; ama çok uzaklarda, kendi içinde Türkiye tartışmaları yapan bir ülke vardı. Marmara Depremi' nin Kore' de Türkiye tartışması başlattığını fazla kimse bilmez. Ayrıntıları yine Cemil Hoca'dan alalım: "O zaman Kore hükümeti Türkiye' ye 70 bin dolar gibi komik denebilecek bir yardım kararı almıştı. Halk bunu duyunca isyan etti. Bizim için ölümü göze almış bir ülkeye yapılacak bu küçük yardım insanimizin kanına dokundu. Sonra ülke çapında büyük bir yardım kampanyası düzenlendi. Halk buna sahip çıktı ve sonuçta 2,5 milyon dolarlık maddi yardım toplandı."

"1999 Marmara depremi sırasında G. Kore hem kurtarma ekipleri gönderdi, hem de maddi yardım yaptı. Gönderilen yardımı yetersiz bulan Kore halkı, kendileri de bir şeyler yapmak isteğiyle, Türk Kültür Merkezi'ne başvurdu. Birlikte neler yapılabileceği konuşuldu. Bir hipermarketle anlaşılarak büyük bir organizasyon yapıldı. Marketin bir günlük satışlarından elde edilen karin tamamı Türkiye'ye gönderilecekti. Yardım gayesiyle, o gün fiyatlar yükseltildi ve halka alışveriş yapmaları için duyurular yapıldı. Bazı ünlü sanatçılar, siyasetçiler, şarkıcı ve sporcular, teşvik için mağazaya davet edildi. Böylece birçok insanın alışveriş yapması sağlanarak, bir gün içinde 2 milyon $'lık rekor düzeyde bir satış gerçekleştirildi."
[Resim: siggyyooforeverframecop.jpg]

Tanımayana hiç üzülmem bir rakip eksilir : )
Ama tanıyıpta sevmeyen varsa gözüme görünmesin.
Alıntı
#2
Yaptiklari organizasyon gerçekten güzelmis. Toplanan yardimlarin gerçekten gereken yerlerde kullanildigini umarim.
I'm Sorry I Love You // A Love to Kill // Cain and Abel // Daisy FAN


Alıntı
#3
Kore'ye hayranligim daha da artiyor. Konun çok güzel, tesekkürler.
Alıntı
#4
Okurken gözlerim doldu. Evet yillar önce askerlerimiz oraya yardima gitti ve bugün pek hatirlanmayan bir konuymus gibi geliyor bana. Ama bu okuduklarim çok güzeldi. Tesekkürler.
[spoiler]
So Ji Sub-My Girl-Coffee Prince-Lee Dong Wook-Lee Min Ho-I'm Sorry I Love You-BOF-Hyun Bin-Song Seung Hun-Radio K-Pop - God Of Study-C.N. Blue-Big Bang Fan Club
[/spoiler]
Alıntı
#5
Paylasim için tesekkürler.
Alıntı
#6
Süper. Tesekkürler konu için.
Alıntı
#7
Cok duygulandim. Kore savasinda Kore ugruna vermis oldugumuz sehitlerin hatirina, bizi ve her açidan iyiligimizi düsünerek böyle bir girisimde bulunmuslar ve bizim bunlardan haberimiz yok. Kore'ye can feda. Atkilic

사랑해 지훈아
Bi Rain Fan Club
Alıntı
#8
Bu da gösterir ki, "Dost kara günde belli olur." Güney Kore ve Türkiye hep dost kalacaklar.
Haber için tesekkürler. Smile
Alıntı
#9
Ben 1999 depremzedelerinden biriyim.
O yaz anneanneme Izmit'e annemle gitmistim. O zaman 4-5 yaslarindayim. Ama dün gibi hatirliyorum.
Deprem olunca göçük altindan çikanlardan biriyim ben de.
Yazarken bile tuhaf oldum. O zaman Güney Kore'nin yardimlari gelmis.

Bu dostluk bitmez insallah. Smile
[Resim: s6dyn.gif]
[Resim: sb5t0.png]
Alıntı
#10
Depremi hatirliyorum da ne kadar kötü günlerdi. Zaten bize yürekten yardima kosan bir tek Güney Kore vardi. (canlarim benim Biggrin). Bu dostluk hiç bitmesin insallah, Kore'ye sevgim bir kere daha artti. Kalp Paylasim için tesekkürler.

°• °• °• Korea Fans°• °• °•


Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise