Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (November) / Kore Tarihinde Bugün (Kasım)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3
Nov. 1

1 Kasım

1950 -- İngilizce olan gazete Korea Times, ilk baskısını yayınladı.

1989 -- Güney Kore, Polonya ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1991 -- Yerel dille yazılan günlük Munhwa Ilbo, ilk baskısını yayınladı.

1999 -- Daewoo Grubu Başkanı Kim Woo-Choong, 1997 Asya finansal krizinin ardından grubun iflası nedeniyle sorumluluk alarak 14 diğer üst şirket yöneticileri ile birlikte istifa etti.

edaozgul33


1950 -- The Korea Times, an English-language newspaper, publishes its first edition.

1989 -- South Korea establishes diplomatic relations with Poland.

1991 -- The vernacular daily Moonhwa Ilbo prints its first edition.

1999 -- Kim Woo-choong, chairman of Daewoo Group, resigns along with 14 other top company executives to take responsibility for the group's insolvency in the aftermath of the 1997 Asian financial crisis.

Yonhap


Nov. 2

2 Kasım

1966 -- ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, Güney Kore'yi ziyaret etti.

1968 -- Yaklaşık 100 Kuzey Koreli silahlı casus, beş grup halinde Güney Kore'nin Ulsan-Samcheok alanına sızdı. Yaklaşık 70 Güney Koreli sivil ve asker casuslar tarafından öldürüldü ya da yaralandı.

1973 -- Başbakan Kim Jong-pil, Japon meslektaşına yaptığı ziyaretten sonra Kakuei Tanaka ile temaslarda bulundu. Görüşmeyle önceki yıl Güney'in muhalefet milletvekili Kim Dae-jung'un kaçırılmasıyla Güney Kore ve Japonya arasındaki anlaşmazlık giderildi.

Kim, demir yumruklu Park Chung-hee hükümeti tarafından Güney Kore'nin muhalefet partilerinin bastırılması ortasında Tokyo Otel'deki Kore Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın bir grup operatörleri tarafından kaçırıldı. Park'ın sadece yürütme yetkilerini artırma ve dolaylı cumhurbaşkanlığı seçimleri bazında sınırsız sayıda aday hakkı vermesi nedeniyle onun Yushin (Canlandırıcı Reformu) Anayasası zorlandı.

1988 -- Millet Meclisi, eski Başkan Chun Doo-hwan hükümetinin karıştığı yolsuzluk durumları için halka açık bir oturum başlattı.

1992 -- İngiltere Prensi Charles, Güney Kore'yi ziyaret etti.

1998 -- Dışişleri Bakanı Hong Soon-young, Dokdo adacıklarının tarihi ve yasal olarak Güney Kore bölgesi olduğunu ve anlaşmazlık konusunun olmadığını açıkladı.

2001 -- Kore Federasyonu Öğretmenler Dernekleri'nin öğretmenleri, resmi olarak siyasi faaliyetlere katılmaya başlayacaklarını beyan etti.

2005 -- İki Kore'nin olimpiyat komiteleri gelecek Asya Oyunları ve Olimpiyatları'nda birleşmiş bir takımla alanda bulunmak için geçici bir anlaşmaya vardı.

2009 -- Ülkenin ilk ulusal müzesi olan Kore Ulusal Müzesi, kuruluşunun 100. yıldönümünü kutladı.

2011 -- Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ve Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Kuzey Kore üzerinden iki ülkeyi birbirine bağlayan doğal gaz boru hattı inşa etmek için bir proje üzerinde yakın çalışmayı kabul ettiler.

2015 -- Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı askerlerinin eski Kore seks kölesi sorununu çözmek için görüşmeleri hızlandırmayı kabul ettiler.

edaozgul33


1966 -- U.S. President Lyndon B. Johnson visits South Korea.

1968 -- Some 100 North Korean armed spies infiltrate South Korea's Uljin-Samcheok area in five groups. About 70 South Korean civilians and soldiers were killed or injured by the infiltrators.

1973 -- Prime Minister Kim Jong-pil holds talks with his visiting Japanese counterpart, Kakuei Tanaka. The meeting settled a dispute between South Korea and Japan over the South's abduction of opposition lawmaker Kim Dae-jung earlier that year.

Kim was abducted by a group of Korean Central Intelligence Agency operatives in a Tokyo hotel amid suppression of South Korea's opposition parties by the iron-fisted Park Chung-hee government. Park had just pushed through his Yushin (Revitalizing Reform) Constitution, which gave the executive increased powers and the right to run for an unlimited number of terms in indirect presidential elections.

1988 -- The National Assembly begins a public hearing on corruption cases involving the government of former President Chun Doo-hwan.

1992 -- Prince Charles of Britain visits South Korea.

1998 -- Foreign Minister Hong Soon-young declares that the Dokdo islets are historically and legally South Korean territory and that they are not subject to dispute.

2001 -- The Korea Federation of Teachers' Associations declares that teachers will begin to officially participate in political activities.

2005 -- Olympic committees from the two Koreas reach a tentative agreement to field a unified team for future Asian Games and Olympics.

2009 -- The National Museum of Korea celebrates the 100th anniversary of the establishment of the country's first national museum.

2011 -- South Korean President Lee Myung-bak and Russian President Dmitry Medvedev agree to work closely on a project to build a gas pipeline linking the two countries via North Korea.

2015 -- South Korean President Park Geun-hye and Japanese Prime Minister Shinzo Abe agree to speed up negotiations to quickly resolve the issue of former Korean sex slaves for Japan's World War II soldiers.

Yonhap

[Resim: kENa5J.jpg]

[Resim: OE15PA.jpg]

Nov. 3

3 Kasım

1929-- Gwangju güneybatı kentinde öğrenciler, Kore’de 1910 yılında başlayan Japonya'nın sömürgeci işgalini protesto etmek için sokaklara döküldü. Ayaklanmayla okullarda Kore dili ve tarih eğitimi canlandırılmaya çalışılırken şehrin öğrenci örgütleri tarafından yapılan bir dizi gösteriler ve sınıf boykotları dönüm noktası oldu. Kore'de Japon genel valisi, Kore dili ve tarih eğitimini yasakladı ve Koreli kimlikleri olanların mahrum bırakıldığı bir politikanın parçası olarak Japon olanlar ile bu sınıflarda yerini aldılar. Sömürge kuralı, İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya'nın yenilgisi ile 1945 yılında sona erdi.

1979 -- 18 yıllık iktidarının ardından istihbarat başkanı Kim Jae-kyu tarafından öldürüldükten sonra Cumhurbaşkanı Park Chung-hee için devlet cenazesi düzenlendi. Askeri bir darbe ile iktidara yükseldikten sonra Park, Anayasayı değiştirerek yaşam için cumhurbaşkanlığını garantiledi. Onun dokuzuncu dönemi başladıktan sonraki yıl suikast meydana geldi.

1980 -- Güney Kore Ordusu tarafından askeri bir mahkeme, isyan suçundan muhalefet lideri Kim Dae-jung’u ölüme mahkum etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Chun Doo-hwan idaresi, Park Chung-hee’nin ölümünden sonra bir darbe ile iktidara gelen generalin hükümetini devirmeye teşebbüs etmekle suçlandı.

Kim'in ölüm cezası daha sonra ömür boyu hapis cezasına çevrildi ve işkenceden bacağındaki bir yaralanma için Amerika Birleşik Devletleri'nde tıbbi tedavi almak için bir yıl sonra serbest bırakıldı.

Kim, daha sonra 1998’den 2003 yılı başlarına kadar başkan olarak görev yaptı ve Kore arası uzlaşma ve demokrasi çabalarından dolayı 2000 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

2007 -- Kuzey Kore, Güney Koreli liderlerin toplandığı son Kore arası zirvede gelecek yıl Çin ile mutabık kalınan sınır üzerinde bir doğal dağ gezisi turu başlatmak için izin verdiğini söyledi.

2009 -- Kuzey Kore yeniden işleme sokulan yakıt çubuklarını tamamladı ve Amerika Birleşik Devletleri hızla ikili görüşmeler başlatmak için onlardan çıkarılan plütonyum silahlandırılmasına belirgin bir çağrı olarak "göze çarpan başarılar" kaydettiğini söyledi. Resmi Kore Merkez Haber Ajansı tarafından yapılan duyuruda Kuzey Kore, ABD’ye tepkisiz kaldı ve bir gün sonra gelen "kendi yolunda gitme" konusunda uyardı.

2010 -- Bir dizi olaylardan sonra top ateşinin sınır boyunca yükselmesi ile gerginlik tezat oluştururken bölünen Korelerin altı yıl önce savaş nedeniyle ayrılan ailelerinin toplantıları devam etti. Kuzey’de düzenlenen toplanma bir hafta içindeki ikinci olay oldu. Cumartesiden pazartesiye 430’dan daha fazla Güney Koreli, bölünmüş ülkeler arasındaki Kızıl Haç kanalı ile toplantıları için başvuran 97 Kuzey Koreli aile üyeleri bir araya geldi.

edaozgul33

1929
-- Students in the southwestern city of Gwangju take to the streets to protest Japan's colonial occupation of Korea, which began in 1910. The uprising was the climax of a number of demonstrations and class boycotts by the city's student organizations, which tried to revive Korean language and history education in schools. The Japanese governor-general in Korea barred the instruction of Korean language and history, and replaced those classes with Japanese ones as part of a policy to deprive Koreans of their identity. Colonial rule ended in 1945 with Japan's defeat at the end of World War II.

1979 -- A state funeral is held for then-President Park Chung-hee after he was assassinated by his intelligence chief Kim Jae-kyu following an 18-year rule. After rising to power through a military coup, Park secured the presidency for life by changing the Constitution. The assassination occurred a year after his ninth term began.

1980 -- A court martial by the South Korean Army sentences then opposition leader Kim Dae-jung to death on charges of sedition. The administration of then-President Chun Doo-hwan, a general who rose to power through a coup after the death of Park Chung-hee, charged him with attempting to overthrow the government.

Kim's death sentence was later commuted to life imprisonment, and he was released a year later to receive medical treatment in the United States for an injury to his leg from torture.

Kim later served as president from 1998 to early 2003 and was awarded the Nobel Peace Prize in 2000 for his efforts for democracy and inter-Korean reconciliation.

2007 -- North Korea said it will allow a South Korean conglomerate to start a sightseeing tour of a scenic mountain on its border with China next year as agreed on at a recent inter-Korean summit of leaders.

2009 -- North Korea said it has completed reprocessing spent fuel rods and made "noticeable successes" in weaponizing plutonium extracted from them in an apparent call for the United States to quickly start bilateral talks. The announcement, carried by the official Korean Central News Agency, came a day after North Korea warned it would "go its own way" if the U.S. remains unresponsive.

2010 -- The divided Koreas resumed the reunions of families separated by war six decades ago, contrasting with the heightening tension along their border after a series of incidents involving gunfire. The reunion held in the North is the second such event in a week. From Saturday to Monday, more than 430 South Koreans were reunited with 97 North Korean family members who had applied for reunions through the Red Cross channel between the divided countries.

Yonhap

[Resim: dae_jung_postcard.jpg]

[Resim: 090818_p54_chronology2.jpg]

Nov. 4

4 Kasım

1920 -- Kore'nin ulusal spor konseyi, Seoul'un Baejae Lisesi'nde ortaokul ve lise öğrencileri için ülkenin ilk beyzbol şampiyonluğunu düzenledi.

1933 -- Kore Dil Kurumu, Kore dili için ilk yazımı açıkladı.

1983 -- Bir grup Kuzey Koreli ajanın o yılın 9 Ekim tarihinde Rangoon'a atılan bir bombalamadan sorumlu tutulmasından sonra şimdi Myanmar olarak adlandırılan Burma hükümeti, Kuzey Kore ile diplomatik ilişkiler kopardı. Onyedi Güney Koreli yetkili, Güneydoğu Asya ülkesini ziyaret eden Başkan Chun Doo-hwan'a eşlik ederlerken saldırıda öldürüldüler.

2002 -- Sendikalı kamu çalışanları, Güney Kore'nin tarihinde ilk kez ülkede iş bırakma eylemi yaptılar.

2013 -- Kore'nin kendi iktidar İşçi Partisi organı Rodong Sinmun tarafından taşınan bir makalede Kuzey Kore, Güney Kore'yi azarlayarak farklı siyasi sistemler arasındaki çatışma kıvılcımının ve "Kore arası güven inşa etme politikası"nın sadece düşmanca bir niyete dayandığını iddia etti.

edaozgul33


1920 -- Korea's national sports council holds the country's first baseball championship for junior and senior high school students at Seoul's Baejae High School.

1933 -- The Korean Language Society announces the first orthography for the Korean language.

1983 -- The government of Burma, now called Myanmar, severs diplomatic ties with North Korea after a group of North Korean agents is blamed for a bombing in Rangoon on Oct. 9 of that year. Seventeen South Korean officials, who were accompanying then-President Chun Doo-hwan on a visit to the Southeast Asian country, were killed in the attack.

2002 -- Unionized government workers stage a nationwide walkout for the first time in South Korea's history.

2013 -- North Korea, in an article carried by the Rodong Sinmun, an organ of its ruling Workers' Party of Korea, lambastes South Korea's "inter-Korean trust-building policy," claiming it sparks confrontation between different political systems and is based solely on hostile intent.

Yonhap

[Resim: korean.png]

Nov. 5

5 Kasım

1958 -- Başkan Rhee Syng-man, Vietnam'ı ziyaret etti.

1986 -- Muhalefet lideri Kim Dae-jung, doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılırken başkanlık adaylığından vazgeçmek için söz verdi.

2002 -- Ulusal Entegrasyon 21 Partisi'nin başkanı ve Kore Futbol Federasyonu da başkanı olan Chung Mong-joon, partisinin ulusal kongresinde resmi olarak başkan adayı olarak aday gösterildi.

2005 -- 12. tur toplantıları, 1950-1953 Kore Savaşı'nda ayrılan aileler için düzenlendi.

2013 -- Benzeri görülmemiş bir hareketle hükümet, Anayasa Mahkemesi ile sol eğilimli küçük muhalefet partisinin dağılması için dilekçe dosyaları ile çağrıda bulundu. Dağıtma dilekçesiyle Birleştirilmiş İlerici Partisi'nin yetkilisi Lee Seok-ki de dahil olmak üzere Kore arası savaş durumunda hükümeti devirmek için komplo kurma suçundan tutuklandı, bazı üyelere ise dilekçe iki ay sonra geldi.

2014 -- Seoul mahkemesi, son nakliyat devi Yoo Byung-eun'ın en büyük oğlu Yoo Dae-Kyun'u Mayıs 2002 ile Aralık 2013 tarihleri arasında altı bağlı kuruluştan ve Sewol feribot operatörü Chonghaejin Marine Co.'dan 7,4 milyar won (6.5 milyon ABD$) zimmetine para geçirmekle suçladı.

edaozgul33


1958 -- President Rhee Syng-man visits Vietnam.

1986 -- Opposition leader Kim Dae-jung vows to give up his presidential candidacy if a direct presidential election is held.

2002 -- Rep. Chung Mong-joon, head of the National Integration 21 Party and also chairman of the Korea Football Association, is officially nominated as a presidential candidate at his party's national convention.

2005 -- The 12th round of reunions is held for families separated by the 1950-1953 Korean War.

2013 -- In an unprecedented move, the government files a petition calling for the disbandment of a left-leaning minor opposition party with the Constitutional Court. The petition to disband the Unified Progressive Party came two months after some of its members, including Rep. Lee Seok-ki, were arrested on charges of plotting to overthrow the government in the event of an inter-Korean war.

2014 -- A Seoul court convicts Yoo Dae-kyun, the eldest son of the late shipping tycoon Yoo Byung-eun, of misappropriating 7.4 billion won (US$6.5 million) from the ferry Sewol operator Cheonghaejin Marine Co. and six affiliates between May 2002 and December 2013.

Yonhap

[Resim: lEnAXk.jpg]
1950-1953 Kore Savaşı'nda ayrılıp daha sonra kavuşan ailelerden biri.

Nov. 6

6 Kasım

1922 -- Kore'nin ilk tanınan pilotu Anh Chang-nam, Tokyo'dan Osaka'ya uçuşunda başarılı oldu. Zamanında Kore, Japon sömürgesi altındaydı.

1990 -- İlk kez eski Sovyetler Birliği ile Güney Kore'yi birbirine bağlayan dört direkt telefon hattı hizmete girdi.

1993 -- Başkan Kim Young-sam ve Japonya Başbakanı Morihiro Hosokawa, Seoul'un 370 kilometre güneydoğusu Gyeongju'da zirve temaslarında bulundu. Rusya'nın nükleer atıklarını boşalttığı Kore Yarımadası ile Japonya arasındaki su gövdesi üzerine Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği ile iki ülkenin Kuzey Kore ile ilgili ilişkilerini ve ortak kaygılarını içeren iki günlük toplantı düzenlediler.

2010 -- Somalili korsanlar, Hint Okyanusu'ndaki Güney Koreli tanker gemisi olan Samho Dream 24 mürettebatını tutsaklığından yedi ay sonra serbest bıraktı.

edaozgul33


1922 -- Korea's first recognized pilot, Ahn Chang-nam, succeeds in his maiden flight from Tokyo to Osaka. At the time, Korea is under Japanese colonial rule.

1990 -- Four direct telephone lines go into service linking South Korea with the former Soviet Union for the first time.

1993 -- President Kim Young-sam and Japanese Prime Minister Morihiro Hosokawa hold summit talks in Gyeongju, 370 kilometers southeast of Seoul. The two-day meeting deals with the two countries' relations with North Korea, Asia-Pacific Economic Cooperation and shared concerns over Russia's dumping of nuclear waste into the body of water between the Korean Peninsula and Japan.

2010 -- Somali pirates release 24 crew members of the Samho Dream after more than seven months of captivity aboard the South Korean tanker in the Indian Ocean.

Yonhap

[Resim: NkzYVX.jpg]
Kore'nin ilk tanınan pilotu Anh Chang-nam.
Nov. 7

7 Kasım

1978 -- Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Kuvvetler Komutanlığı'nı faaliyete geçirdi.

1983 -- Güney Koreli müteahhit şirketi Dong Ah Construction Co., Libya yönetiminden ülkede su boru hattı inşası siparişi aldı. Büyük Yapay Nehir Projesi suyun çöl alanlarına dağıtımını amaçlıyordu. İlk aşaması Kasım 1994'te tamamlanan projede günde 2 milyon ton suyun Libya'nin ikinci büyük şehri Benghazi'ye taşınması hedeflendi.

edaozgul33 & Wando


1978 -- South Korea and the United States launch the Combined Forces Command.

1983 -- South Korean builder Dong Ah Construction Co. obtains an order from Libya's government to build a water pipeline in the Middle Eastern country. The Great Man-Made River Project was aimed at providing water to desert areas. The project's first phase, aimed at supplying 2 million tons of water per day to Benghazi, the second-largest city in Libya, was completed in November 1994.

Yonhap

[Resim: 5591802744_9828c7785c.jpg]

Nov. 8

8 Kasım

1991 -- Başkan Roh Tae-woo, nükleer silahların Güney Kore'nin kendi kolu olmadığını açıkladı.

1995 -- Güney Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyesi seçildi.

2011 -- Vietnam Başkanı Truong Tan Sang, Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile nükleer santral inşaatında daha büyük işbirliği aramak için Seoul'u ziyaret ederek bir zirve düzenlediler.

edaozgul33


1991 -- President Roh Tae-woo declares South Korea will not arm itself with nuclear weapons.

1995 -- South Korea is elected a non-permanent member of the U.N. Security Council.

2011 -- President Lee Myung-bak holds a summit with visiting Vietnamese President Truong Tan Sang in Seoul to seek greater cooperation on nuclear power plant construction.

Yonhap

[Resim: 11101501.jpg]

Nov. 9

9 Kasım

1989 -- Güney Kore, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişmede işbirliği için Meksika ile bir anlaşma imzaladı.

1999 -- Güney Kore'nin elektrik üretimi ve gemi motoru sektörlerindeki iş konsolidasyonu Hyundai Heavy Industries, Samsung Heavy Industries ve Doosan Heavy Industries & Construction selefi Kore Heavy Industries & Construction arasında tamamlandı.

2004 -- Bir Japon heyeti, Japon vatandaşlarının komünist devletler tarafından kaçırılması üzerine çalışma düzeyi görüşmeleri için Kuzey Kore'ye geldi.

2005 -- Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili altı ülke görüşmelerinin yeni turu Pekin'de başladı.

edaozgul33


1989 -- South Korea signs a treaty with Mexico to cooperate in economic, scientific and technological development.

1999 -- A business consolidation in South Korea's power generation and ship engine sectors is completed between Hyundai Heavy Industries, Samsung Heavy Industries and Korea Heavy Industries & Construction, the predecessor of Doosan Heavy Industries & Construction.

2004 -- A Japanese delegation arrives in North Korea for working-level talks on the communist state's abduction of Japanese nationals.

2005 -- A new round of six-nation talks on North Korea's nuclear program begins in Beijing.

Yonhap

Sayfa: 1 2 3