Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (October) / Kore Tarihinde Bugün (Ekim)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4
Oct. 1

1 Ekim

1953 -- Güney Kore ve ABD; Kore Savaşı'nı bitiren ateşkes antlaşmasının imzalanmasından yaklaşık üç ay sonra, karşılıklı bir savunma antlaşması imzaladılar.

1958 -- Güney Kore, Tayland ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1999 -- Kuzey Koreli lider Kim Jong-il; Hyundai Group'un kurucusu Chung Ju-Yung ile, turizm ve komünist ülkedeki diğer iş alanları hakkında konuşmak için Pyongyang'a yaptığı ziyaret sırasında görüştü.

2014 -- Güney Kore ve Japonya; Tokyo'da yaklaşık iki yıldan sonra ilk kez, bir kısım ikili sorunları ve Kuzey Kore'nin nükleer programını konuşmak için stratejik bir görüşmede bulundular.

saghmet


1953 -- South Korea and the United States sign a mutual defense treaty, about three months after the Armistice Agreement ending the Korean War was signed.

1958 -- South Korea establishes diplomatic relations with Thailand.

1999 -- North Korean leader Kim Jong-il meets with Chung Ju-yung, the founder of Hyundai Group, during his visit to Pyongyang for discussions on tourism and other business ventures in the communist country. Chung died two years later.

2014 -- South Korea and Japan hold a strategic dialogue in Tokyo for the first time in nearly two years to discuss an array of bilateral issues and North Korea's nuclear program.

Yonhap News

[Resim: aXRMLB.jpg]
Oct. 2

2 Ekim

1966 -- Batı Almanya'nın talebi üzerine Güney Kore'nin o zamanki başkanı Park Chung-hee; ülkenin hızlı ekonomik büyüyüşünün ortasında, işçi sıkıntısı çeken Avrupa ülkesine 251 hemşire gönderdi.

1988 -- Seoul'de 24. Yaz Olimpiyat Oyunları kapanışı yaptı. Toplamda 8473 sporcu gönderen 159 katılımcı ülke arasından Güney Kore; 12 altın, 10 gümüş ve 11 bronz madalyayla madalya sıralamasını beşinci olarak tamamladı.

2003 -- O zamanlar Samsung Lions'ta oynayan Güney Koreli vurucu Lee Seung-yeop; sezondaki 56. "home-run"ını yaparak, Japon beyzbol kahramanı Sadaharu Oh'a ait olan, önceki Asyalı tek sezon home-run rekorunu kırdı. Lee daha sonra Japon Pasifik Ligi'nde Chiba Lotte Marines için iki sezon oynadı ve daha sonra Japon Merkez Ligi'nden Yomiuri Giants ile anlaşma imzaladı.

2007 -- Başkan Roh Moo-hyun; iki Kore arasındaki ikinci zirve için ağır silahlandırılmış sınırdan yürüdükten sonra Kuzey Koreli lider Kim Jong-il ile Pyongyang'ta görüştü. Kim Roh'u karşılamak için, 25 Nisan Kültür Salonu'ndaki ağırlama töreni sırasında sürpriz biçimde halkın karşısına çıktı.

Üç günlük zirve; yarımadada daimi bir barış rejimi kurmak ve Kore Savaşı sırasında yıkılmış olan sınırötesi tren yollarının tekrar açılması ve Kuzey Kore sınır kendi Kaesong'taki ortak endüstriyel parkı genişletmek gibi ekonomik değişimleri artırmak gibi çeşitli anlaşmaların yapılmasını sağladı.

Roh, Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk Güney Koreli lider oldu. Ondan önceki başkan Kim Dae-jung, Kim Jong-il ile 2000 yılında yapılan ilk Korelerarası zirve için Batı denizi üzerinden havayoluyla geçti.

2012 -- Kuzey Koreli bir üst düzey diplomat; yarımadada bir nükleer savaş konusunda uyardı ve buranın dünyadaki en tehlikeli bölge haline geldiğini söyledi.

Sürmekte olan bir BM Genel Kurul toplantısına konuşarak, Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Pak Kil-yon yakın tarihteki en kötü Korelerarası bağlar konusundaki suçu Güney Kore'nin muhafazakar Lee Myung-bak hükümetine attı.

2013 -- Güney Kore ve ABD; komünist ülkenin üçüncü nükleer denemesinin ardından Kore Yarımadası'nda Amerikan nükleer korumasını güçlendirmek için, Kuzey Kore nükleer tehdidi ve toplu imha silahları konusunda neler yapılacağının genel hatlarını çizen bir ortak askeri plan yaptılar.

saghmet


1966 -- At the request of West Germany, the South Korean government under then-President Park Chung-hee dispatches 251 female nurses to the European nation, which experienced a shortage of workers amid the country's rapid economic growth.

1988 -- The 24th Summer Olympic Games close in Seoul. Among 159 participating countries, which sent a total of 8,473 athletes, South Korea finished fifth in the medal tally, winning 12 gold, 10 silver and 11 bronze medals.

2003 -- South Korean slugger Lee Seung-yeop, then playing for the Samsung Lions, hits his 56th home run of the season, breaking the previous Asian single-season record set by Japan's baseball hero Sadaharu Oh. Lee later played two seasons for the Chiba Lotte Marines of Japan's Pacific League before signing with the Yomiuri Giants of the Japanese Central League.

2007 -- President Roh Moo-hyun meets with North Korean leader Kim Jong-il in Pyongyang after walking across the heavily fortified border for the second-ever summit between the two Koreas. Kim made a surprise public appearance to greet Roh in a welcoming ceremony in front of the April 25 Hall of Culture.

The three-day summit produced a slew of agreements to build a permanent peace regime on the peninsula and enhance economic exchanges, such as reopening cross-border railroads that were severed during the Korean War and expanding the joint industrial park in the North Korean border town of Kaesong.

Roh was the first South Korean leader to travel overland to North Korea. His predecessor, Kim Dae-jung, traveled by air across the West Sea for the first inter-Korean summit with Kim Jong-il in 2000.

2012 -- A senior North Korean diplomat warned of a nuclear war on the peninsula, saying it has become the most dangerous zone in the world.

Addressing a U.N. General Assembly session underway, North Korean Vice Foreign Minister Pak Kil-yon put the blame on South Korea's conservative Lee Myung-bak government for "the worst" inter-Korean ties in recent history.

2013 -- South Korea and the United States ink a joint military plan that outlines how to handle the North Korean nuclear threat and weapons of mass destruction to strengthen the American nuclear umbrella on the Korean Peninsula in light of the communist state's third nuclear test.

Yonhap News

[Resim: WbR1km.jpg]
Oct. 3

3 Ekim

1979 -- Başkan Park Chung-hee'nin iktidar partisi kontrolündeki Güney Kore Ulusal Meclisi; o zamanın muhalefet partisi Yeni Demokratik Parti'nin başkanı Kim Young-sam'ın vekilliğini hükümet karşıtı faaliyetleri dolayısıyla düşürdü. Birkaç hafta sonra Park, istihbarat şefi Kim Jae-kyu tarafından öldürüldü.

1999 -- Yirmi iki işçi; Wolsong Üç Numaralı nükleer güç santralindeki radyoaktif sızıntıya maruz kaldı. Bu olay; ülkedeki tüm nükleer santrallerin geniş kapsamlı bir güvenlik kontrolünün yapılması sonucunu doğurdu.

2005 -- Seoul'ün yaklaşık 270 kilometre güneydoğusundaki Sangju'da bir halka açık stadyumda konsere gidenlerin bir izdihama yakalanması sonucunda on bir kişi ezilerek can verdi ve yetmiş kişi de yaralandı.

2006 -- Kuzey Kore; ABD'nin saldırgan politikasının komünist ülkeyi böyle yapmaya zorlamasından dolayı, ilerde bir nükleer deneme yapacağını açıkladı. Uluslararası toplumdan gelen sert eleştirilere karşı gelerek Kuzey Kore altı gün sonra 9 Ekim'de bilinen ilk nükleer denemesini gerçekleştirdi.

saghmet


1979 -- South Korea's National Assembly, controlled by President Park Chung-hee's ruling party, deprives Kim Young-sam, head of the then opposition New Democratic Party, of his parliamentary seat in connection with his anti-government activities. The ouster touched off nationwide pro-democracy protests. A few weeks later, Park was assassinated by his intelligence chief, Kim Jae-kyu.

1999 -- Twenty-two workers are exposed to a radioactive leak at the Wolsong No. 3 nuclear power plant. The incident prompts a comprehensive safety check of all nuclear power plants in the country.

2005 -- Eleven people are crushed to death and 70 others are injured at a public stadium in Sangju, some 270 kilometers southeast of Seoul, as concertgoers were caught in a stampede.

2006 -- North Korea says it will conduct a nuclear test in the future, claiming U.S. hostile policy compels the communist country to do so. Defying severe criticism from the international community, North Korea conducted its first known nuclear test six days later on Oct. 9.

Yonhap News

[Resim: 6mGML0.jpg]
Oct. 4

4 Ekim

1935 -- Güney Kore'nin ilk sesli filmi "Chunhyangjeon"ın prömiyeri bir Seoul sinemasına yapıldı.

1950 -- Amerikan Güçleri Kore Ağı radyosu yayına başladı.

2007 -- Güney Kore ve Kuzey Kore; Başkan Roh Moo-hyun ve başkan Kim Jong-il arasındaki bir zirvenin ardından "Güney-Kuzey İlişkilerinin Geliştirilmesi, Barış ve Refah Bildirgesi"ni yayınladılar. Başkan Roh, Pyongyang'a 2-4 Ekim arasında ziyarette bulundu.

saghmet


1935 -- South Korea's first sound film "Chunhyangjeon" premieres at a Seoul theater.

1950 -- The American Forces Korean Network (AFKN) radio starts broadcasting.

2007 -- South Korea and North Korea announce the "Declaration of the Advancement of South-North Korean Relations, Peace and Prosperity" following a summit between President Roh Moo-hyun and Chairman Kim Jong-il. President Roh visited Pyongyang from Oct. 2-4.

Yonhap News


Oct. 5

5 Ekim

1962 -- Güney Kore Ekvador ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1978 -- Güney Kore; Güney Korelilerin doğayı koruması adına görevleri ve eğitimini ön plana çıkaran yedi karardan oluşan "Doğayı Koruma Belgesi"ni kabul etti.

1986 -- Güney Kore; Seoul'deki 10. Asya Oyunları için bir kapanış töreni düzenledi.

2009 -- Çin Başbakanı Wen Jiabao Kuzey Kore'yi ziyaret etti ve lideri Kim Jong-il ile görüştü. Güney Kore; başbakanın Pyongyang ziyareti sırasında Kuzey Kore ile Çin arasında anlaşılan bir dizi ekonomik anlaşmanın, Kuzey'e karşı olan BM yaptırımlarının uygulanmasını etkileyebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

2013 -- Güney Kore ve ABD yetkilileri görüşmeler için bir araya geldi ancak Güney Kore'nin Amerikan kuvvetlerini topraklarında tutmak için masrafların ne kadarınu karşılaması gerektiğindeki görüş ayrılıklarını azaltamadılar.

saghmet


1962 -- South Korea establishes diplomatic relations with Ecuador.

1978 -- South Korea adopts the "Nature Protection Charter," which is comprised of seven resolutions highlighting South Koreans' duties and education for natural preservation.

1986 --South Korea holds a closing ceremony for the 10th Asian Games in Seoul.

2009 -- Chinese Premier Wen Jiabao visits North Korea and meets its leader Kim Jong-il. South Korea expresses concerns that a set of economic deals reached between the North and China during the premier's trip to Pyongyang may affect the implementation of U.N. sanctions against the North.

2013 -- Officials of South Korea and the United States met for talks but failed to narrow differences over how much of the cost South Korea should share to keep American troops on its soil.

Yonhap News

[Resim: 1N3VlY.jpg]
Oct. 6

6 Ekim

1956 -- Güney Kore ve ABD dostça ticaret için bir anlaşma imzaladı.

1972 -- Kırsal göçün hız kazanmasıyla Seoul nüfusu 6 milyona ulaştı ve ülkenin endüstrizasyonu hızlandı.

1986 -- Samsung Electronics; dünyanın ilk 4 milimetrelik videoteyp kayıt cihazını geliştirmeyi başardı.

2003 -- Merhum Güney Koreli iş adamı Chung Ju-yung'un adının verildiği bir spor salonu, Pyongyang'ta açıldı. Kuzey Kore'deki önder Güney Koreli yatırımcı olan Hyundai Group ile üst düzey figürler ve hükümet yetkilileri; üç yıllık inşa sürecinden sonra yapılan açılış törenine katıldı.

2004 -- ABD; Güney Kore'deki kuvvetlerinin sayısınu azaltma planını önemli ölçüde erteleyeceğini açıkladı.

2008 -- Başkan Lee Myung-bak; Asya-Avrupa Zirvesi devam ederken, Japonya ve Çin'e üçlü bir zirve teklifinde bulundu.

2010 -- Güney Kore ve Avrupa Birliği iki taraflı bir serbest ticaret antlaşması imzaladı.

2012 -- Bir Kuzey Kore askeri; iki üstünü vurarak öldürmesinin ardından Güney Kore'ye sığındı.

saghmet


1956 -- South Korea and the United States sign a treaty for amicable trade.

1972 -- Seoul's population hits 6 million as a rural exodus accelerates and the country's industrialization picks up steam.

1986 -- Samsung Electronics succeeds in developing the world's first miniature 4-millimeter videotape recorder.

2003 -- A gymnasium named after the late South Korean business tycoon Chung Ju-yung opens in Pyongyang. Senior figures with the Hyundai business group, the leading South Korean investor in North Korea, and government officials participate in the opening ceremony, held after three years of construction.

2004 -- The United States announces it will significantly delay a plan to reduce the number of its troops stationed in South Korea.

2008 -- President Lee Myung-bak proposes a tripartite summit with Japan and China on the sidelines of the Asia-Europe Summit.

2010 -- South Korea and the European Union seal a bilateral free trade agreement.

2012 -- A North Korean soldier defects to South Korea after shooting two superiors to death.

Yonhap News

[Resim: 5Y3vWD.jpg]
Oct. 7

7 Ekim

1950 -- BM Genel Kurulu ABD önderliğindeki BM güçlerinin Korelerarası sınırın Kuzey kısmına geçmesine yetki verdi. ABD generali Douglas MacArthur'un Incheon'a kuvvetlerini indirmesiyle Kore Savaşı'nın durumu BM tarafının lehine değişti. Savaş 1953'te bir ateşkesle, yaklaşık olarak çatışma öncesi sınırın aynısıyla sona erdi.

1964 -- Güney Kore, Uruguay ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1979 -- Kaldırılmış olan Kore Merkez İstihbarat Ajansı'nın eski başkanı Kim Hyung-wook; Paris'te kayıplara karıştı. Kim; 1970'lerin başında, eski mentoru ve dönemin başkanı olan Park Chung-hee'yi eleştirmesi sebebiyle yurtdışına sürgüne gitmişti.

1989 -- Papa John Paul II, Güney Kore'yi ziyaret etti.

1998 -- Başkan Kim Dae-jung ve First Lady Lee Hee-ho; dört günlük bir resmi ziyaret için Japonya'ya gittiler. Japon imparatoru Akihito ile bir görüşmenin ardından; Kim ve başbakan Keizo Obuchi bir görüşmelerde bulunarak, geçmişi unutup yeni ilişkiler kurma sözü verdikleri bir ortak bildiri yaptılar. Bildiride Obuchi "Japon kolonyal rejiminin Korelilere korkunç bir zarar ve acı verdiği tarihi gerçeğini tevazuyla kabul ettiğini" açıkladı ve pişmanlığını dile getirdi.

2003 -- Güney Kore, Çin ve Japonya; kitle imha silahlarının dünya çapında yayılmasını engellemek için ortak çalışacakları ve Kuzey Kore'nin nükleer silah programı konusundaki uyuşmazlıkları barışçıl biçimde çözecekleri konusunda anlaştılar.

Bu anlaşma; Güney Kore başkanı Roh Moo-hyun, Japon Başbakanı Junichiro Koizumi ve Çin Başbakanı Wen Jiabao arasındaki zirvede kabul edildi. Bali'de, 10 üyeli Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği artı Güney Kore, Japonya ve Çin'in toplandığı yıllık ASEAN-artı-üç zirvesinde bir araya gelmişlerdi.

saghmet


1950 -- The U.N. General Assembly authorizes U.S.-led U.N. forces to advance into the North Korean side of the inter-Korean border. The tide of the Korean War turned in favor of the U.N. side after U.S. General Douglas MacArthur landed forces at Incheon. The war ended in a stalemate in 1953 roughly along the same borderline that existed before the conflict started.

1964 -- South Korea establishes diplomatic relations with Uruguay.

1979 -- Kim Hyung-wook, a former head of the now-defunct Korean Central Intelligence Agency, goes missing in Paris. Kim went into exile abroad in the early 1970s after criticizing his former mentor, then-President Park Chung-hee.

1989 -- Pope John Paul II visits South Korea.

1998 -- President Kim Dae-jung and first lady Lee Hee-ho leave for a four-day state visit to Japan. After a meeting with Japanese Emperor Akihito, Kim held talks with Japanese Prime Minister Keizo Obuchi to announce a joint declaration, in which they pledged to overcome the past and build new relations. In the declaration, Obuchi said he "humbly accepted the historical fact that Japanese colonial rule inflicted horrendous damage and pain on the Korean people" and expressed remorse.

2003 -- South Korea, China and Japan agree to cooperate to prevent the proliferation of weapons of mass destruction throughout the world and to peacefully resolve the standoff over North Korea's nuclear weapons program.

The agreement was adopted at a summit between South Korean President Roh Moo-hyun, Japanese Prime Minister Junichiro Koizumi and Chinese Premier Wen Jiabao. They had gathered in Bali for the annual ASEAN-plus-three forum, a meeting of the 10 member countries of the Association of Southeast Asian Nations plus South Korea, Japan and China.

Yonhap News


Oct. 8

8 Ekim

1951 -- Güney ve Kuzey Kore arasındaki sınırı oluşturan 38. paralel yakınındaki küçük bir köy olan Panmunjom; kardeşler kavgasını bitirme yönündeki ateşkes görüşmelerinin yapılacağı mekan olarak belirlendi. Müzakereler uzadı ve resmi bir ateşkes antlaşması neredeyse iki yıl sonrasına dek imzalanamadı.

saghmet


1951 -- Panmunjom, a small village near the 38th parallel that forms the border between South and North Korea, is selected as the site of armistice talks on ending the fratricidal conflict. Negotiations dragged on, and a formal cease-fire agreement was not signed until almost two years later.

Yonhap News

[Resim: PQV14O.jpg]
Oct. 9

9 Ekim

1446 -- Joseon Hanedanlığı'nın (1392-1910) dördüncü kralı Sejong; yeni bir Korece yazı sistemi açıklayarak okuryazarlığı artırmayı amaçladı e o zamana kadar Çince karakterlerin kullanıldığı ülkeye kendi alfabesini verdi. Hangeul olarak bilinen sistem o zamandan beri günlük kullanımda Çince karakterlerin yerine geçti.

1983 -- İki kabine üyesi dahil olmak üzere 17 yüksek rütbeli hükümet yetkilisi; Rangoon, Burma'da Şehitler Kabri'nde bir bomba patlamasına kurban gittiler. Yetkililer; Güneydoğu Asya ülkesine ziyareti sırasında, yaralanmamış olan zamanın başkanı Chun Doo-hwan'a eşlik ediyorlardı. Şu anki adı Myanmar olan Burma, birkaç tane Kuzey Kore ajanını yakalamasının ardından bombalamadan Kuzey Kore'yi sorumlu tuttu ve Pyongyang'la ilişkileri kesti.

2000 -- Kuzey Koreli Koramiral Jo Myong-rok; lider Kim Jong-il'in elçisi olarak ABD'yi ziyaret etti. Ziyaret; ABD devlet sekreteri Madeleine Albright'ın Kuzey'i ziyaret etmesi ve Kim ile görüşmesinden birkaç hafta sonra gerçekleşti.

2006 -- Kuzey Kore; resmi Kore Merkez Haber Ajansı aracılı, başarılı ve güvenli bir şekilde bir yeraltı nükleer denemesi gerçekleştirdiğini bildirdi. Güney Kore hükümeti; Kuzey'in Hamgyeong eyaletindeki ıssız bir bölgede sabah 10.36 civarında 3.58-3.7 şiddetinde bir sezmik sarsıntı olduğunu doğruladı.

2007 -- ABD başkanı George W. Bush, Kore yarımadasında barış ve denüklerizasyon çağrısı yapan en son Korelerarası zirve anlaşmasını iyi karşıladığını söyledi.

2008 -- Kuzey Kore donanması; Güney Kore savaş gemileri tarafından tekrar tekrar yapılan karasuyu ihlallerinin Sarı denizde bir çatışma olasılığını artıracağını söyledi.

2009 -- Güney Kore başkanı Lee Myung-bak ve Japon Başbakan Yukio Hatoyama; bir paket anlaşma aracılığıyla Kuzey Kore'nin nükleer gelişimini bitirmek için geniş kapsamlı bir çözüm arama konusunda anlaştılar.


saghmet


1446 -- Sejong, the fourth king of the Joseon Dynasty (1392-1910), unveils a new system of writing the Korean language to promote literacy and give the state, which had relied on the use of Chinese characters, its own alphabet. Known as Hangeul, it has since replaced Chinese characters in everyday use.

1983 -- Seventeen high-ranking South Korean officials, including two Cabinet members, are killed by a bomb at the Martyr's Mausoleum in Rangoon, Burma. The officials were accompanying then-President Chun Doo-hwan, who was unhurt, on a visit to the Southeast Asian country. Burma, now called Myanmar, blamed North Korea for the bombing after capturing several North Korean agents and severed diplomatic ties with Pyongyang.

2000 -- North Korean Vice Admiral Jo Myong-rok visits the United States as an envoy of leader Kim Jong-il. The trip came a few weeks after then U.S. Secretary of State Madeleine Albright visited the North and held talks with Kim.

2006 -- North Korea announces through its official Korean Central News Agency that it successfully and safely conducted an underground nuclear test. The South Korean government confirms a 3.58-3.7 magnitude seismic tremor in a remote area of the North's Hamgyeong Province at around 10:36 a.m.

2007 -- U.S. President George W. Bush says he welcomes the latest inter-Korean summit agreement calling for peace and denuclearization on the Korean Peninsula.

2008 -- The North Korean navy warns that repeated violations of its waters by South Korean warships raise the possibility of a clash in the Yellow Sea.

2009 -- South Korean President Lee Myung-bak and Japanese Prime Minister Yukio Hatoyama agree to seek a "comprehensive" solution to ending North Korea's nuclear development through a package deal.

Yonhap News

[Resim: gXgjr3.jpg]
[Resim: pEAvb0.jpg]
Sayfa: 1 2 3 4