Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (July)/Kore Tarihinde Bugün (Temmuz)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2
Today in Korean History (July)
Kore Tarihinde Bugün (Temmuz)


July 1 / 1 Temmuz
July 3 / 3 Temmuz
July 4 / 4 Temmuz
July 8 / 8 Temmuz

July 1

1 Temmuz

1957 – Birleşmiş Milletler Komutaları Japonya'dan Güney Kore'ye geçti. Karargahları halihazırda Seoul'un merkezinde, Yongsang'da bulunuyor.

1967 – Eski General Park Chung-hee başkanlığının ikinci dönemi için yemin etti. Park, 1961'de askeri darbe ile iktidara yükseldi ve 1963'de parlamento tarafından resmi olarak başkan olarak adlandırıldı. Peş peşe üç dönem bir başkan olarak hizmet edebilmek ve ofiste kalabilmek için 1969'da Anayasa'yı değiştirdi. Park 1971'de tekrar seçildi fakat ömür boyu başkanlığı sağlama almak için 1972'de Anayasa'yı tekrar değiştirdi. Bununla birlikte 1979'da istihbarat memurları şefi Kim Jae-kyu tarafından suikaste uğradı. Onun ülkeyi endüstrileştirmeyi amaçlayan iddialı projeleri ortalama hanehalkı gelirini ve ihracatı yükseltmek gibi somut başarılarıyla sonuçlanmışken o demokrasi yanlısı halk hareketlerini bastıran bir diktatörlüğü başlattığı için aynı zamanda eleştirilmiştir.

helvacı


1957 - The United Nations Command is transferred to South Korea from Japan. Its headquarters is currently located in Yongsan, central Seoul.

1967 - Former Gen. Park Chung-hee is sworn in for his second term as president. Park rose to power through a military coup in 1961 and was officially named president by the parliament in 1963. To stay in office, Park changed the Constitution in 1969 to allow a president to serve three consecutive terms. Park was elected again in 1971 but changed the Constitution again in 1972 to secure the presidency for life. In 1979, however, he was assassinated by his chief intelligence officer, Kim Jae-kyu. While his ambitious projects to industrialize the country led to tangible accomplishments, such as rises in average household income and exports, he is also criticized for running a dictatorship that stifled grassroots pro-democracy movements.

Yonhap

[Resim: vauB8Pd.jpg]
Güncellenecek
July 3

3 Temmuz

1961 – Tümgeneral Park Chung-hee, 1963'e kadar Güney Kore'yi yöneten ve Park'ın 16 Mayıs darbesine destek veren ya da alakadar olan ordu görevlilerinden oluşan Ulusal Yeniden Yapılandırma Yüksek Şurası'nın başkanı olarak göreve başladı.

1971 – Güney Kore Morityus ile diplomatik ilişkiler başlattı.

1973 – Seoul'ün 370 km güneydoğusunda, Gyeongju'da bulunan ülkenin antik Budist manastırı Bulguk Tapınağı'nın onarımı tamamlandı. Ayrıca, Güney Kore'nin ilk entegre edilmiş çelik fabrikası olan Pohang Demir ve Çelik AŞ., üç yıldan fazla süren çalışmalardan sonra inşaatının birinci etabını tamamladı.

helvacı


1961 - Army Maj. Gen. Park Chung-hee takes office as chairman of the Supreme Council for National Reconstruction, which ruled South Korea until 1963 and was comprised of military officials involved in or supportive of Park's May 16 coup.

1971 - South Korea opens diplomatic ties with Mauritius.

1973 - Repair work on the country's ancient Buddhist monastery Bulguk Temple in Gyeongju, 370 kilometers southeast of Seoul, is completed. Also, Pohang Iron and Steel Co., South Korea's first integrated steel mill, completes its first-stage construction after more than three years of work.

Yonhap

[Resim: 2dWv2.jpg]
*Park Chung-hee Bulguk Tapınağı'nda
July 4

4 Temmuz

1972 – Güney ve Kuzey Kore 4 Temmuz'da iki taraf arasında işbirliğinin gelecekteki doğrultusunun ana hatlarını çizen ortak bildiriyi açıladı.

1981 – Güney Kore Sovyetler Birliği ile direkt ticaret bağlarını teklif etti.

1981 – Moskova'nın casusluk şüphesi üzerine Güney Koreli bir diplomatı kovmasıyla Güney Kore ve Rusya arasındaki tansiyon yükseldi.

helvacı


1972 - South and North Korea announce the July 4 joint communique outlining the future direction of cooperation between the two sides.

1981 - South Korea proposes direct trade links with the Soviet Union.

1981 - Tensions rise between South Korea and Russia as Moscow expels a South Korean diplomat on suspicion of espionage. Seoul responds by expelling a Russian diplomat.

Yonhap


Güncellenecek
Güncellenecek
Güncellenecek
July 8

8 Temmuz

1951 -- ABD öncülüğündeki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 25 Haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore'nin güneye doğru olan işgali ile baslayan Kore Savaşı'nı bitirmek için Kuzey Kore ile görüşmelere başladı. İki yıl daha müzakereler 27 Temmuz 1953'te bir ateşkes antlaşmasının imzalanmasıyla sona erdi.

1977 -- Güney Kore Milli Marşı bestecisi Ahn Ik-tae’nin cenazesi (külleri) öldüğü yer olan İspanya’dan Kore’ye getirildi. Ahn, İspanyol bir kadınla evlenmiş ve ölünceye kadar da Madrid’in dışında bir kasabada yaşamıştı.

1988 -- Güney Kore hükümeti Çin'i resmi adı olan Çin Halk Cumhuriyeti ile anmaya karar verdi. Hamle, 1992 yılında Kuzey Kore'nin ideolojik müttefiki Çin ve Güney Kore arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının ardından geldi.

1994 -- Kuzey Kore Başkanı Kim Il-song, dönemin Güney Kore Başkanı Kim Young-sam ile tarihteki ilk Korelerarası zirveyi düzenlemeden birkaç hafta önce, 82 yaşında kalp krizi nedeniyle vefat etti.

2000 yılında, oğlu Kim Jong-il, iki ülke arasında uzlaşma projelerinin heyecana sebep olduğu bir zirvede dönemin Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-jung ile görüştü.

2009 -- Kimliği belirlenemeyen siber hackerlar, online güvenlik hizmeti ve bilgisayar anti-virüs programları temin eden AhnLab A.Ş dahil olmak üzere Güney Koreli birçok büyük internet sitesine saldırılarını yinelediler.

2013 -- Güney Kore ve ABD, San Francisco'da gerekleşen yolcu uçağı kazasının nedenini saptamak için ortak bir soruşturma bağlamında talihsiz Asiana Airlines uçuşunun dört pilotu ile görüşmeleri bitirdi.

helvacı & sunshine


1951 -- The U.S.-led U.N. Command begins talks with North Korea to end the Korean War, which began with a southward North Korean invasion on June 25, 1950. The negotiations, which dragged on for two more years, came to a close on July 27, 1953, when a cease-fire agreement was signed.

1977 -- The remains of Ahn Ik-tae, the composer of South Korea's national anthem, are returned from Spain where he died. Ahn had married a Spanish woman and lived in a small town outside Madrid.

1988 -- South Korea's government decides to refer to China by its official name, the People's Republic of China. The move came ahead of the establishment of diplomatic relations between South Korea and China, an ideological ally of North Korea, in 1992.

1994 -- Then North Korean President Kim Il-sung dies of heart failure at age 82, a few weeks before he was to hold what would have been the first-ever inter-Korean summit with South Korea's then-President Kim Young-sam.

In 2000, his son, Kim Jong-il, met then South Korean President Kim Dae-jung in a summit that touched off a flurry of reconciliation projects between the two countries.

2009 -- Unidentified cyber hackers renew attacks on seven major South Korean Internet websites, including AhnLab Inc., which provides computer virus vaccines and online security services.

2013 -- South Korea and the United States wrap up interviews with the four pilots of the ill-fated Asiana Airlines flight as part of a joint investigation to identify the cause of the passenger jet crash in San Francisco.

Yonhap

[Resim: qG9JpWO.jpg]
*Ahn Ik-tae

[Resim: 2dSJr.jpg]
Güncellenecek
Sayfa: 1 2