Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (June) / Kore Tarihinde Bugün (Haziran)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4
June 1

1 Haziran

1981 -- Kyobo Kitap Merkezi, ya da Kyobo Mungo; Gwanghwamun, merkez Seoul'deki Kyobo Binası'nda açıldı. Kitapçı; Güney Kore'deki en büyük ve ünlü kitap mağazası ve şu an ülke genelinde on mağazası var.

1982 -- Seoul'ün hemen güneyindeki Seongnam'da bir askeri taşıma uçağının düşmesiyle 53 asker öldü.

2005 -- Merkez Seoul'deki restore edilmiş Cheonggyecheon nehrindeki su akıntısı başarılı bir şekilde test edildi. Seoul merkezinde batıdan doğuy doğru 5.8 km boyunca akan Cheonggyecheon, 1948'de Kore Japonya tarafından işgal edildiğinde yollar için betonla doldurulmuştu. Temmuz 2003'te, zamanın Seoul valisi Başkan Lee Myung-bak yükseltilmiş otobanı kaldırmak ve nehri restore etmek için bir proje başlattı.

saghmet


1981 -- The Kyobo Book Center, or Kyobo Mungo, is opened in Kyobo Building in Gwanghwamun, central Seoul. The book shop is the largest and most famous book store in South Korea, now boasting ten stores across the country.

1982 -- 53 soldiers are killed as a military transportation plane crashes near Seongnam, just south of Seoul.

2005 -- The flow of water through the restored stream of Cheonggyecheon in central Seoul is successfully tested. Cheonggyecheon, a 5.8 km creek flowing west to east through downtown Seoul, was covered with concrete for roads in 1948 after South Korea was liberalized from Japan. In July 2003, then-Seoul mayor, current President Lee Myung-bak initiated a project to remove the elevated highway and restore the stream.

Yonhap News

[Resim: X4daDO.jpg]
June 2

2 Haziran

1592 -- Joseon Hanedanlığı amirali Yi Sun-shin ve birleşik filosu, güneydoğu bölgesi Dangpo'nun açıklarında 20 Japon gemisini parçaladı. Yi'nin deniz zaferi; kısmen, önceki yıl Koreli askerleri Japon saldırılarından etkili biçimde korumak için yapılan "Kaplumbağa Gemileri"nin sayesindeydi. Toyotomi Hideyoshi altındaki Japon güçleri, yarımadayı defalarca işgal etmeye çalıştı.

1950 -- Güney Kore ve Japonya, Kore'nin Japonya'dan bağımsızlığını kazanmasından 5 yıl sonra bir ticaret anlaşması imzaladı.

1970 -- Askeri diktatörlük sırasında şair ve demokrasi aktivisti olan Kim Ji-ha, "Beş Düşman"ı yazışının ardından polis tarafından tutuklandı. Satirik şiir, sembolik bir dil kullanarak normal insanların pahasına servet ve güç peşinde olan holdingleri, vekilleri, yüksek sivil memurları, ordu generallerini ve bakanları eleştiriyordu. Kim anti-komünist yasayı ihlal etmek nedeniyle cezalandırıldı.

1986 -- Ülke genelinde 23 üniversiteden 265 profesörden oluşan bir topluluk, Seoul'de Hanshin Üniversitesi'nde demokratik bir hükümet seçimi isteyen bir siyasi açıklama yaptı. Ülke, başında eski general Başkan Chun Doo-hwan olan askeri bir hükümet yönetimindeydi.

1989 -- Muhalefet partisi Yeni Demokratik Parti'nin başkanı Kim Young-sam, bir siyasetçi olarak Rusya'ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

1993 -- ABD ve Kuzey Kore, New York'ta Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirme projesini konuşmak için bir üst düzey yetkililer arası görüşme başlattı.

1994 -- Kore'nin antik krallıklarından olan Goryeo Hanedanlığı döneminden (918-1392) bir Buda resmi, New York'ta "Sotheby's"te 332.500$'a satıldı.

2001 -- Güney adası Jeju'nun açıklarında üç Kuzey Kore ticari gemisi yasadışı biçimde Güney Kore sularına girdi.

2014 -- Güney Kore; Kuzey Kore'nin, Seoul'ün Güney Kore'nin doğu kıyısında yüzen balıkçı gemisindeki üç Kuzey Koreliyi de geri vermesi istemini reddetti.

saghmet


1592 -- Joseon Dynasty Admiral Yi Sun-shin and his combined fleet destroy 20 Japanese ships off the southeastern region of Dangpo. Yi's naval victory was partly thanks to his "Turtle Boats," constructed in the previous year to effectively protect Korean soldiers from Japanese attacks. The Japanese forces, under Toyotomi Hideyoshi, tried repeatedly to invade the peninsula.

1950 -- South Korea and Japan sign a trade treaty, five years after Korea's recovery of its sovereignty from Japan.

1970 -- Kim Ji-ha, a poet and democracy activist during the military dictatorship, is arrested by the police after writing "Five Enemies." The satirical poem used figurative language to denounce conglomerates, lawmakers, high-level civil servants, military generals and ministers who sought wealth and power at the expense of ordinary people. Kim was charged with violating the anti-communist law.

1986 -- An association of 265 professors from 23 universities nationwide announces a political statement at Hanshin University in Seoul, calling for the election of a democratic government. The country was under a military administration, led by general-turned-president Chun Doo-hwan.

1989 -- Kim Young-sam, head of the opposition New Democratic Party, visits Russia for the first time as a politician.

1993 -- The United States and North Korea open a high-level officials' meeting in New York to discuss North Korea's nuclear arms development project.

1994 -- A painting of Buddha from the Goryeo Dynasty (918-1392), one of Korea's ancient kingdoms, is sold for US$332,500 at Sotheby's in New York.

2001 -- Three commercial North Korean ships illegally enter South Korean territorial waters off the southern island of Jeju.

2014 -- South Korea rejects North Korea's demand that Seoul hand over all three North Koreans picked up from a fishing boat drifting off South Korea's east coast.

Yonhap News

[Resim: J230vo.jpg]
June 3

3 Haziran

1946 –- Koreli bağımsızlık savaşçısı Yi Pom-suk, Çin’de Japon sömürgeci askerlere karsi savaşmış ve Kore’ye 500’den fazla asker getirmiştir. Yi daha sonra 1948 yılında Kore’nin ilk başkanı oldu.

1947 -– Kore’nin güneyinde, Kuzey’den ayrılıp yeni bir devlet kurma çabaları başlamıştır.

1964 -- 10,000'den fazla ögrenci ve vatandaş Seoul'de caddelerde Japonya'yla bir zirve toplantısı yapacak olan Güney Kore Hükümetini protesto etti. Başkan Park Chung-hee de protestoları bastırmak için sıkıyönetim ilan etti.

2002 –- Kuzey Kore, Han Nehri’nin kuzeyde kalan kesiminde yer alan Imnam Barajının ve Geumgang-san Barajının sularını boşalttı. Bu boşaltma işlemi ile Güney Kore’nin Peace (Barış) Barajında su seviyesi 5 kat arttı.

2011 -- Kabine; anlaşmanın Korece metnindeki birtakım çeviri hatalarının düzeltilmesinden sonra Güney Kore-ABD serbest ticaret antlaşması için yeni bir kabul tasarı onayladı. Eski tasarı, iki ülkenin ticaret anlaşmasını imzalamasından yaklaşık bir yıl sonra, parlamentoya ekim 2008'de gönderilmişti.

saghmet


1946 -- Yi Pom-suk, a Korean independence fighter who fought against Japanese colonial troops in China, returns to Korea. Yi was later appointed the country's first prime minister in 1948.

1947 -- A transitional government is established in southern Korea, separate from the communist leadership in northern Korea.

1964 -- More than 10,000 students and citizens take to the streets in Seoul to protest the South Korean government's plan to hold summit talks with Japan. President Park Chung-hee imposed martial law later in the day to quell the protests.

2002 -- North Korea starts to discharge water at Imnam Dam, also referred to as Geumgang-san dam, in the North's section of the Han River. The discharge raised the water level at South Korea's Peace Dam, 38 kilometers to the south, fivefold.

2011 -- The Cabinet approves a new ratification bill for the South Korea-U.S. free trade agreement (FTA) after fixing translation errors in the Korean text of the deal. The previous bill was submitted to the parliament in October 2008, about a year after the two countries signed the trade agreement.

Yonhap News

[Resim: PMQ856.jpg]
June 4

4 Haziran

1886 -- Kore; Fransa ile dostluk ve ticaret anlaşması imzalayarak, Fransız işletmelerini ve dini aktivitelerini ülkede yasal hale getirdi. 1876'dan Joseon Hanedanlığı'nın 1910'daki düşüşüne kadar olan dönem; bir açık kapı dönemi olarak adlandırılıyordu, bu dönemde ülke limanlarını açtı ve Japonya, ABD, İngiltere, Almanya, Rusya ve Fransa ile ticari ilişkiler kurdu.

1920 -- Kore bağımsızlık ordusu, Japon güçlerini Mançurya, kuzeydoğu Çin'de mağlup etti. Kore'nin ilk halk hamamı şu an Kuzey Kore'nin başkenti olan Pyongyang'ta açıldı.

1950 -- Güney Kore ve Japonya, Japon kolonyal rejimden kurtulduktan 5 yıl sonra, bir ticaret anlaşması imzaladı.

1970 -- 20 askeri taşıyan bir Güney Kore askeri deniz aracı; batı karasu sınırının hemen altında olan Güney Kore adası Yeonpyeong açıklarında bir Kuzey Kore askeri gemisi tarafından ele geçirildi. Güney Kore botu kayboldu ve mürettebatından o zamandan beri haber alınamadı.

1970 -- Güney Kore'nin ilk güneş enerjisi santrali, Gyeonggi Eyaleti'nde batıda bulunan ada Acha'da tamamlandı.

2002 -- Güney Kore milli futbol takımı, bir Dünya Kupası maçında Polonyayı 2-0 yenerek 1954'te uluslararası müsabakaya ilk katılışından beri Dünya Kupası finallerinde ilk kez galip oldu. Dünya Kupası'na Japonya ile beraber ev sahipliği yapan Güney Kore, daha sonra yarı finallere yükselen ilk Asyalı takım olarak tarihe geçti.

2010 -- Güney Kore; BM Güvenlik Konseyi'ne resmen, Kuzey Kore'ye Güney Kore'nin savaş gemisi Cheonan'a yaptığı ölümcül saldırı nedeniyle uygulanacak yaptırımları konuşma isteminde bulundu. 26 Mart'taki saldırı, 1200 tonluk devriye gemisinde bulunan 46 denizcinin ölümüne sebep oldu.

2012 -- Kuzey Kore; sözde komünist ülkenin yeni lideri Kim Jong-un'a hakaret ettikleri gerekçesiyle Güney Kore'deki birçok muhafazakar haber şirketinin ana merkezini vurmakla tehdit etti. Kore Halk Ordusunun Genel Kurmayı, birliklerinin roketlerini Chosun Ilbo, JoongAng Ilbo, ve Dong-a Ilbo gazeteleri ve KBS, MBC ve SBS televizyon istasyonları ile CBS radyonun harita koordinatlarına ayarladıklarını söyledi.

saghmet


1886 -- Korea signs a treaty of commerce and amity with France, legalizing French business and religious activities in the country. The period from 1876 until the fall of the Joseon Dynasty in 1910 is referred to as an open-door era, when the country opened its ports and built commercial ties with Japan, the United States, Britain, Germany, Russia and France.

1920 -- The independence army of Korea defeats Japanese forces in a battle in Manchuria, northeastern China. Korea's first public bathhouse opens in Pyongyang, now the North Korean capital.

1950 -- South Korea and Japan sign a trade treaty, five years after liberation from Japanese colonial rule.

1970 -- A South Korean naval vessel carrying 20 soldiers is seized by a North Korean Navy ship in waters off Yeonpyeong, a South Korean island just below the western maritime border. The South Korean boat disappeared, and its crew has never been heard from since.

1970 -- South Korea's first solar power plant is completed on the western island of Acha in Gyeonggi Province.

2002 -- South Korea's national soccer team defeats Poland 2-0 in a World Cup match in Busan, marking the country's first victory in a World Cup finals match since it first played in the international tournament in 1954. South Korea, which co-hosted the World Cup with Japan, later made history by becoming the first Asian team to advance to the semifinals.

2010 -- South Korea formally asks the U.N. Security Council to discuss penalties against North Korea for its deadly attack on the South Korean warship Cheonan. The attack on March 26 killed 46 sailors aboard the 1,200-ton patrol ship.

2012 -- North Korea threatens to strike the headquarters of several conservative media corporations in South Korea for allegedly insulting the communist country's new leader, Kim Jong-un. The General Staff of the Korean People's Army says its troops have aimed their rockets at the map coordinates of the Seoul headquarters of the Chosun Ilbo, JoongAng Ilbo and Dong-a Ilbo newspapers, as well as the KBS, MBC and SBS television stations, and CBS radio.

Yonhap News

[Resim: 7v7Al5.png]
June 5

5 Haziran

1981 -- Başkan Chun Doo-hwan, Kuzey Koreli mevkidaşı Kim Il-sung ile bir zirve önerisinde bulundu. O yıl 1 Temmuz'da Kim Chun'un önerisini reddetti.

2005 -- Güney Koreli atıcı Park Chan-ho 100. büyük lig galibiyetini alarak 1994'te ABD'deki çıkışından beri bir başarıya daha imza attı. İlk Güney Koreli Büyük Lig Beyzbol oyuncusu Park, Japon atıcı Hideo Nomo'dan sonra bu başarıyı elde eden ikinci Asyalı oldu.

2007 -- 30 bölgesel devletin katıldığı 6. Asya İşbirliği Diyaloğu, bilgi açığını kapatma ve ekonomik ve güvenlik alanındaki işbirliğini artırma yollarını konuşmak için Seoul'de açıldı.

2014 -- Başkan Park Geun-hye altındaki ilk ulusal seçimlerde, iktidar Saenuri Partisi; büyük şehir başkanlıkları ve eyalet yöneticilikleri için 17 kilit yarıştan 8'ini kazandı ve ana muhalefet partisi Demokrasi İçin Yeni Politikalar İttifakı da Seoul Başkanlığı olmak üzere diğer 9 makamı kazandı. Seçimler; Nisan ayında 300 kişinin hayatına mal olan Sewol Feribotunun batışıyla kötü biçimde ilgilenmesiyle büyük tepki toplayan muhafazakar idare için bir kamuoyu güven yoklaması olarak görüldü.

saghmet


1981 -- President Chun Doo-hwan proposes a summit with his North Korean counterpart, Kim Il-sung. On July 1 of that year, Kim rejected Chun's proposal.

2005 -- South Korean pitcher Park Chan-ho earns his 100th major league win, marking yet another milestone since his U.S. debut in 1994. Park, the first South Korean Major League Baseball player, became the second Asian to attain the feat after Japanese pitcher Hideo Nomo.

2007 -- The 6th Asia Cooperation Dialogue (ACD), attended by 30 regional nations, opens in Seoul to discuss ways to close the information gap and increase economic and security cooperation.

2014 -- In the first nationwide elections under President Park Geun-hye, the ruling Saenuri Party wins eight of the 17 key races for big-city mayors and provincial governors, with the main opposition New Politics Alliance for Democracy (NPAD) clinching the other nine posts, including the Seoul mayorship. The polls were seen as a test of public support for the conservative administration that had drawn heavy fire for its botched handling of the sinking of the ferry Sewol in April that claimed the lives of more than 300 people.

Yonhap News

[Resim: 5VLGOM.jpg]
June 6

6 Haziran

1882 -- Kore'nin Joseon Krallığı, Britanya ile dostluk ve ticaret anlaşması imzaladı.

1956 -- Güney Kore, 1950-53 Kore Savaşı'nda ölen askerleri için ilk anma törenini düzenledi. 6 Haziran Anma Günü o yıl bir ulusal bayram olarak düzenlendi ve savaşın sona ermesinden 3 yıl sonra kendine bir düzen buldu.

1999 -- Samsung Electronics, dünyanın ilk 256-megabit dinamik rastgele erişim bellek çipini geliştirdi.

2013 -- Güney Kore; Kuzey Kore'den gelen Kumgang tepesi ve Kaesong Endüstriyel Kompleksindeki Korelerarası ekonomik girişimleri normale çevirme amaçlı hükümet yetkilileri arasında çalışma düzeyinde bir görüşme teklifini kabul etti. Hükümetlerarası görüşmeler sonraki hafta, karşılıklı şef elçilerin seviyelerindeki anlaşmazlıktan dolayı sonlandırıldı.

saghmet


1882 -- Korea's Joseon Kingdom signs a treaty of friendship and commerce with Britain.

1956 -- South Korea holds its first memorial ceremony for soldiers who died in the 1950-53 Korean War. The June 6 Memorial Day was established that year as a national holiday, finding stability three years after the war ended.

1999 -- Samsung Electronics develops the world's first 256-megabit dynamic random access memory (DRAM) chip.

2013 -- South Korea accepts a proposal by North Korea to hold working-level talks between government officials aimed at normalizing stalled inter-Korean economic ventures in Mount Kumgang and the Kaesong Industrial Complex. The government-to-government talks were called off the next week due to disagreement over the level of their respective chief delegates.

Yonhap News

[Resim: qBjJPW.jpg]
June 7

7 Haziran

1920 -- General Hong Beom-do önderliğindeki bir Kore askeri birliği, Çin'in Jilin Eyaleti'nde bir Japon alayını mağlup etti.

1953 -- Başkan Syngman Rhee bir yarı acil durum ilanında bulundu.

1975 -- Boksör Yoo Je-du; Dünya Boks Federasyonu küçükler ortasıklet şampiyonasını kazandı.

1982 -- Beş ticari banka, kredi kartların ortak çıkarılmasında işbirliği yaptılar.

2003 -- Başkan Roh Moo-hyun, Tokyo'da Japon Başbakan Junichiro Koizumi ile bir görüşme yaptı.

2005 -- Kumgang tepesine giden turistlerin sayısı, 1998'de Kuzey Kore'nin doğu kıyısında bulunan doğal resort Güney Korelilere açıldığından beri ilk kez 1 milyon turist sayısını geçti.

2008 -- Güney Kore Başkanı Lee Myung-bak ve ABD Başkanı George W.Bush, 30 aylıktan daha yaşlı ABD sığır etinin Güney Kore'ye ihraç edilmeyeceği konusunda anlaştılar.

saghmet


1920 -- A Korean militia force led by General Hong Beom-do defeats a Japanese regiment in a battle in China's Jilin Province.

1953 -- President Syngman Rhee declares a quasi-emergency state.

1975 -- Boxer Yoo Je-du wins the World Boxing Association (WBA) junior middleweight championship.

1982 -- Five commercial banks join hands in a joint issuance of credit cards.

2003 -- President Roh Moo-hyun holds a summit in Tokyo with Japanese Prime Minister Junichiro Koizumi.

2005 -- The number of tourists to Mount Kumgang surpasses 1 million for the first time since the scenic resort on North Korea's east coast opened to South Koreans in 1998.

2008 -- South Korean President Lee Myung-bak and U.S. President George W. Bush agree to cooperate to ensure that U.S. beef from cattle older than 30 months is not exported to South Korea.

Yonhap News

[Resim: DJBB4l.jpg]
June 8

8 Haziran

1953 -- BM Sekreterliği, Kuzey Kore ve Çin güçleriyle, 1950-53 Kore Savaşı sırasında alınan esirlerin değişimi için bir anlaşma imzaladılar. Taraflar o yıl Temmuz'da bir ateşkes imzaladılar.

1967 -- Güney Kore'nin yedinci genel seçimleri yapıldı. İktidardaki Demokratik Cumhuriyet Partisi, %50.6 oyla Ulusal Meclis'te çoğunluğu kazandı.

2000 -- Başkan Kim Dae-jung, Tokyo ziyareti sırasında eski Japon Başbakanı Keizl Obuchi'nin cenazesine katıldı ve Japon Başbakanı Yoshiro Mori ve ABD Başkanı Bill Clinton ile törenden görüşmelerde bulundu.

2006 -- Fransa; Fransız güçleri tarafından 1866 yılında yağmalanan Kore'nin Joseon Hanedanlığı arşivlerinden birinden alınan Kore kraliyet yazışmaları koleksiyonunu Güney Kore'ye kiralamayı kabul etti.

2009 -- Kuzey Kore'nin en yüksek mahkemesi iki alıkonulmuş ABD muhabirini bir "ağır suç" ve izinsiz giriş nedeniyle 12 yıl çalışma kampında çalışmaya mahkum etti.

2010 -- Dünyanın en büyük ikinci taşınabilir cihaz üreticisi Samsung Electronics Co., Güney Kore'de, yeni bir akıllı telefon Galaxy S'i Apple Inc.'in ikonik iPhone'una rakip olması hedefiyle açıkladı.

2011 -- Güney Kore'nin baş nükleer elçisi, Kuzey Kore ile nükleer silahsızlanma görüşmelerini yeniden başlatma yollarını görüşmek için Çin'e gitti. Bunlar arasında Korelerarası diyaloğu görüşmeleri devam ettirmek için ilk adım olarak kullanmayı planlayan üç adımlı bir yöntem de bulunmakta.

saghmet


1953 -- The U.N. Command signs a treaty with the North Korean and Chinese forces to exchange prisoners captured during the 1950-53 Korean War. The parties signed an armistice in July that year.

1967 -- South Korea's 7th general elections take place. The ruling Democratic Republic Party earned a majority in the National Assembly by winning 50.6 percent of the vote.

2000 -- President Kim Dae-jung attends the funeral of former Japanese Prime Minister Keizo Obuchi during his visit to Tokyo and holds summit talks with Japanese Prime Minister Yoshiro Mori and U.S. President Bill Clinton after the ceremony.

2006 -- France agrees to lease to South Korea a collection of Korean royal texts that was looted by French forces in 1866 from an archive of Korea's Joseon Dynasty (1392-1910). The texts are now being kept at France's national library in Paris, but Seoul wants them to be returned.

2009 -- North Korea's highest court sentences two detained U.S. journalists to 12 years in labor camps for a "grave crime" and illegal entry.

2010 -- Samsung Electronics Co., the world's No. 2 handset maker, discloses a new smartphone, the Galaxy S, in South Korea in an attempt to develop it into a competitor to Apple Inc.'s iconic iPhone.

2011 -- South Korea's chief nuclear envoy heads to China to discuss ways to revive nuclear disarmament negotiations with North Korea, including a three-step approach calling for inter-Korean dialogue as a first step toward resuming the negotiations.

Yonhap News

[Resim: nrjj4R.jpg]
June 9

9 Haziran

1953 -- Güney Kore kabinesi, sunulan Kore Savaşı ateşkesini imzalamama kararı alarak bu sembolik hareketle hükümetin Kore yarımadasının birleşme istediğini gösterdi. Anlaşma 27 Temmuz'da Amerika Başkanlığında BM ile Kuzey Kore ve Çin arasında, Güney Kore'nin katılımı olmaksızın imzalandı.

1981 -- Harvard Üniversitesi Kore araştırmaları için araştırma enstitüsü kurdu.

1983 -- Muhalefet partisi Yeni Demokratik Parti'nin başkanı Kim Young-sam, Chun Doo-hwan başkanlığındaki askeri cuntayı protesto için başladığı üç haftalık açlık grevini sonlandırdı.

1987 -- Seoul'deki Yonsei Üniversitesi'nden bir öğrenci aktivist olan Lee Han-yeol, Seoul'deki bir demokrasi yanlısı sokak protestosu esnasında polis tarafından atılan gaz bombası nedeniyle komaya girdi. Bir ay sonra ölmesiyle ülke genelinde bir dizi şiddetli hükümet karşıtı sokak gösterilerine sebep oldu, bunlar da bir doğrudan başkan seçim sistemine geçilmesinw yol açtı.

2006 -- Başkan Roh Moo-hyun; Seoul'ün beş yıl içerisinde Güney Kore ordusunun savaş zamanı operasyonel kontrolünü ABD'den geri almasının beklendiğini söyledi.

2008 -- Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin onu askeri biçimde tehdit etmeye devam etmesi halinde nükleer silah ve diğer caydırıcı silahlarını kullanmaya zorlanacağını söyledi.

saghmet


1953 -- South Korea's Cabinet decides not to sign the proposed Korean War armistice in a symbolic gesture to show the government's desire for unification of the Korean Peninsula. The agreement was signed on July 27 by the American-led U.N. Command on one side, and North Korea and China on the other, without the participation of South Korea.

1981 -- Harvard University establishes a research institute for Korean studies.

1983 -- Kim Young-sam, leader of the opposition New Democratic Party, ends a three-week hunger strike that he held to protest the military junta led by Chun Doo-hwan.

1987 -- Lee Han-yeol, a student activist from Yonsei University in Seoul, falls into a coma after being hit by a tear gas canister hurled by riot police during a pro-democracy street protest in Seoul. He died about a month later, triggering a series of violent anti-government street demonstrations across the country that forced the government to introduce a direct presidential election system.

2006 -- President Roh Moo-hyun said Seoul is expected to take back wartime operational control of the South Korean military from the U.S. in about five years.

2008 -- North Korea warns it will be forced to bolster its nuclear arsenal and other "war deterrents" if the United States and South Korea continue to threaten it militarily.

Yonhap News

[Resim: R318Ej.png]
Sayfa: 1 2 3 4