Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (May) / Kore Tarihinde Bugün (Mayıs)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4
Today in Korean History (May)
Kore Tarihinde Bugün (Mayıs)

May 1 / 1 Mayıs
May 1

1 Mayıs

1923 -- Seoul’de ilk Çocuk Günü kutlandı. Kendini çocuklarla ilgili meselelere adayan bir çocuk yazar olan Bang Jung-hwan, Çocuk Günü fikrini ortaya atan ilk kişidir. Daha sonra, Güney Kore hükümeti tarihi 5 Mayıs olarak değiştirmiştir.

1948 -- Güney Kore geçici hükümeti, Bölge Mahkemesi, Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesi’nin kullanımını kapsayan üçlü mahkeme sistemini tanıttı.

1949 -- Güney Kore nüfusunun 20.166.758 olduğunu kayıtlara geçen Güney Kore'nin ilk nüfus sayımı sonuçları açıklandı.

1964 -- Güney Kore ülkenin ilk "Hukuk Günü"nü kutlamak için bir tören düzenledi.

1981 -- Güney Kore hükümeti 1982'de eğitim vergisini yürürlüğe koyma planını duyurdu.

1987 -- Kim Young-sam liderliğindeki muhalefet partisi Yeniden Birleşme Demokratik Partisi doğrudan bir başkanlık seçimi ve "sivil bir hükümet" çağrısıyla resmi olarak açıldı.

1993 -- Güney Kore hükümeti İşçi ve Emekçi Bayramı'nın kutlanması için bir törene izin verdi. Etkinlik geçen 35 yıl boyunca yasaklanmıştı.

1998 -- 2. Dünya Savaşı'ndan beri Kamboçya'da yaşayan, savaşta Japon Ordusu'na cinsel kölelik yapan bir Koreli olan Lee Nam-yi Güney Kore'yi ziyaret etti. Güney Kore'de "Büyükbaba Hun" olarak tanınan Lee daha sonra Kamboçya'ya döndü ve 2001'de orada hayatını kaybetti.

2002 -- 466 Güney Koreliden oluşan bir grup ve onların 100 akrabası, üç günlük bir Korelerarası aile birleşmelerinin ilk gününde Kuzey'in manzaralı tatil beldesi Kumkang Dağı'nda görüşmelerin ikinci turunda bir araya geldiler.

2005 -- Kuzey Kore, Kuzey'in nükleer silah programı üzerine uluslararası tartışmaların ortasında Doğu Denizi'nde kısa menzilli bir füze ateşledi.

2006 -- Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon 20. yüzyılın erken döneminde Kore Yarımadası'ndaki Japonya'nın sömürgeci kontrolünü işaret ederek Tokyo'ya Dokdo adaları meselesinin "tarihi kökenlerini" göz önünde bulundurması için çağrıda bulundu.

2009 -- Güney Kore, gelişmekte olan ülkelere yardımlarını %16,4 yani 1,09 trilyon won arttırdıklarını söyledi.

2014 -- Yetenekli K-pop şarkıcısı Psy, "Gangnam Style" adlı nükteli müzik videosu ile "erişilebilir uluslararası ünlü" olan "Güney Koreli şarkıcı ve rapçi" olarak Britannica Ansiklopedisi'ne resmi olarak dahil oldu.

helvacı


1923 -- The first Children's Day is celebrated in Seoul. Bang Jung-hwan, a children's author who was devoted to children's issues, was the first person to come up with the idea of Children's Day. The South Korean government later changed the date to May 5.

1948 -- The South Korean transitional government introduces the three-trial system, involving the use of the District Court, High Court and Supreme Court.

1949 -- The results of the first South Korean census are released, recording a population of 20,166,758 people in South Korea.

1964 -- South Korea holds a ceremony to mark the country's first "Law Day."

1981 -- The South Korean government announces its plan to introduce an educational tax in 1982.

1987 -- The opposition Reunification Democratic Party, led by Kim Young-sam, is inaugurated with calls for a direct presidential election and a "civilian government."

1993 -- The South Korean government permits a ceremony to mark Labor Day. The event had been banned for the previous 35 years.

1998 -- Lee Nam-yi, a former Korean sex slave to the Japanese Army during World War II who had been living in Cambodia since the war, visits South Korea. Known in South Korea as "Grandmother Hun," she later returned to Cambodia and died there in 2001.

2002 -- A group of 466 South Koreans and their 100 North Korean relatives get together in two rounds of meetings at the North's scenic resort of Mount Kumkang on the first day of a three-day inter-Korean family reunion.

2005 -- North Korea fires a short-range missile into the East Sea amid an international dispute over the North's nuclear weapons program.

2006 -- South Korean foreign minister Ban Ki-moon urges Tokyo to look at the "historic root" of the issue of the Dokdo islets, referring to Japan's colonial control of the Korean Peninsula in the early part of the 20th century.

2009 -- South Korea says it will increase its assistance to developing countries worldwide by 16.4 percent to 1.09 trillion won.

2014 -- K-pop sensation Psy is officially included in the Encyclopedia Britannica as the "South Korean singer and rapper" who "achieved international fame" with the humorous music video to his song "Gangnam Style."

Yonhap News

[Resim: 2bmqQ.jpg]

(03-05-2015, Saat: 0:49)helvacı demiş ki: [ -> ]
May 2

2 Mayıs

1972– Güney Kore'nin istihbarat teşkilatının başı olan Lee Hu-rak, tarihi bir Koreler arası anlaşmaya aracılık yapmak için Başkan Park Chung-hee'nin emriyle Kuzey Kore'ye gizli bir gezi yaptı

1992 – Güney Kore ve Çin Yatırımların Teşvik Edilmesi ve Karşılıklı Korunması anlaşması imzaladı.

1998– Kore Little Angels Çocuk Halk Balesi onlarca üyesinin şefleri Pak Bo-hi ile birlikte Kuzey'in Asya Pasifik Barış Komitesi'nin davetlisi olarak iki Kore arasındaki değişim tarihindeki şimdiye kadarki en büyük grup olarak Pyongyang'ı ziyaret etti.

2013– Kuzey Kore, Kore-Amerikan tur operatörü Kenneth Bae’yi belirtilmemiş devlet karşıtı suçlar nedeniyle 15 yıllık ağır ceza verdi. Bae turizm amacıyla ülkeye geldikten sonra, 3 Kasım 2012 tarihinde tutuklandı.

helvacı&nesrin23


1972 - Lee Hu-rak, head of South Korea's state intelligence agency, makes a secret trip to North Korea under the order of President Park Chung-hee to broker a historic inter-Korean agreement.

1992 - South Korea and China sign the Agreement on the Encouragement and Reciprocal Protection of Investments.

1998 - Dozens of members of the Little Angels Children's Folk Ballet of Korea, along with its chief, Pak Bo-hi, visit Pyongyang as the largest-ever group in the history of exchanges between the two Koreas at the invitation of the North's Asia Pacific Peace Committee.

2013 - North Korea sentences Korean-American tour operator Kenneth Bae to 15 years of hard labor on charges of unspecified anti-state crimes. Bae was arrested on Nov. 3, 2012, after arriving in the country for tourism purposes.

Yonhap

[Resim: 2bqhw.jpg]
May 3

3 Mayıs

1967 -- 1961 yılındaki askeri darbe liderliğindeki Park Chung-hee, Güney Kore'nin 6. başkanı olarak yeniden seçildi.

1984 -- Papa John Paul II, Roma Katolik Kilisesi'nin 264. Papası, Güney Kore’yi ziyaret etti.


1999 -- Şimdi Shinhan Bankası ile birleşmiş olan Cho Hung Bankası, 1997 sonunda ülkeyi vuran ekonomik çöküşün ardından Chungbuk Bankası ile birleştiğini duyurdu.

2010 -- Kuzey Kore lideri Kim Jong-il, 2006 yılından bu yana Çin'e yaptığı ilk gezi için bir trenle Dalian Çin liman kentine geldi. Pekin'de Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile yapacağı bir zirve için ertesi gün şehri terk etti.

2013 -- Kuzey Kore’deki bir inter-Kore kompleksindeki yerel işletmeler adına hesapların kapatılmasına müzakere eden son yedi Güney Koreli, yarımada üzerindeki yüksek gerginliklerden sonra bölgeden ayrılmayı tamamladıktan.sonra evlerine döndü.

nesrin23


1967 -- Park Chung-hee, who led a military coup in 1961, is re-elected as South Korea's 6th president.

1984 -- Pope John Paul II, the 264th Pope of the Roman Catholic Church, visits South Korea.

1999 -- Choheung Bank, now merged with Shinhan Bank, announces a merger with Chungbuk Bank, following the financial meltdown that hit the country in late 1997.

2010 North Korean leader Kim Jong-il arrives in the Chinese port city of Dalian by a train in his first trip to China since 2006. He leaves the city on the following day for a summit with Chinese President Hu Jintao in Beijing.

2013 -- The last seven South Koreans who had negotiated the settlement of accounts on behalf of local businesses at an inter-Korean complex in North Korea return home, completing a pullout from the zone amid high tensions on the peninsula.


Yonhap News

[Resim: 6swjK0M.jpg]

May 4

4 Mayıs

1899 -- Tramvay hizmetleri, Seoul’ü çevreleyen duvarın ana Doğu kapısından sonraki Dongdaemun ve kentin orta kesiminde Gyeonghui Sarayı'nın ön kapısı Gwanghwamun arasında başladı. 26 Mayıs’ta bir tramvay arabaya çarptığı ve rayları geçen bir çocuğu öldürdüğünde elektrik motorlu ulaşım devrimi kamuda öfke yarattı.

1977 -- Kültür Bakanlığı, kendi yayın müdürü Kuzey Kore hakkında tartışmalı açıklamalar yaptıktan sonra Japonya'nın Yomiuri Shimbun gazetesinin Seoul bürosunu kapattı ve Güney Kore dağıtımını yasakladı.

1982 -- Hükümet yetkililerine bağlı bir yeraltı özel kredi piyasasındaki en önemli kişiler olan Jang Yeong-ja ve kocası Lee Cheol-hee, döviz yasasını ihlal ettiği için tutuklandı. Çift yasadışı tahvilleri aklama ile 640 milyon won (ABD $ 545,000,000) elde etti. Jang ve Lee’ye daha sonra 15 yıl hapis cezası verildi.

1998 -- Deniz Piyadeleri, önceleri Deniz Kuvvetleri tarafından kontrol edilen kendi insan kaynakları ve mali görevleri yönetme yetkisi elde etti.


2006 -- KT Corp, Güney Kore'nin en büyük sabit hat ve genişbant servis operatörü, Doğu Denizi'nde Dokdo adacıklarında özel telefon hattını kurdu. Daha önce Dokdo’da Ulleung Adası'nın 92 kilometre doğusunda yer alan bir dizi küçük adacıklarda toplamda 11 telefon hattı vardı, ama sadece devriye güçleri orada konuşlanmıştı ve halka açıktı.
Yeni hat doğu toprakları üzerinde ülkenin egemenlik bilincini arttırmak ve adacıklar üzerinde Japonya'nın tekrarlanan iddiasına karşı o yıl daha önce oradan taşınmış evli bir çift evinde kuruldu.

2009 -- Güney Koreli bir deniz birimi Somali sularında şüpheli korsanlar tarafından kaçırılan bir Kuzey Kore yük gemisini kurtardı. ABD liderliğindeki çok uluslu bir anti-korsan kampanya kapsamında Aden Körfezi'nde faaliyet gösteren birim, Kuzey Kore gemisi Dabaksol’dan bir imdat çağrısı aldı ve korsanları savuşturmak için bir anti-denizaltı saldırı helikopteri gönderdi. Aynı zamanda mürettebatı genişletilmiş destek istedikten sonra Kuzey Kore yük gemisinin etrafında gezindi.

nesrin23


1899 -- Streetcar services begin between Dongdaemun, once the main eastern gate of a wall surrounding Seoul, and Heunghwamun, the front gate of Gyeonghui Palace in the central part of the city. The revolution in electricity-powered transportation soon sparked public anger when a tram car struck and killed a child crossing the tracks on May 26.

1977 -- The Culture Ministry closes the Seoul bureau of Japan's Yomiuri Shimbun newspaper and bans its distribution in South Korea following controversial remarks its editor-in-chief made about North Korea.

1982 -- Jang Yeong-ja and her husband Lee Cheol-hee, the most prominent figures in an underworld private loan market linked to government officials, are arrested for violating the foreign exchange law. The couple had generated 640 billion won (US$545 million) by laundering illegal bonds. Jang and Lee were later sentenced to 15 years in prison.

1998 -- The Marine Corps receives the authority to manage its own human resources and finances, tasks which had previously been controlled by the Navy.

2006 -- KT Corp., South Korea's largest fixed-line and broadband service operator, establishes the first private telephone line in the Dokdo islets in the East Sea. There had previously been a total of 11 telephone lines on Dokdo, a set of small islets located 92 km east of Ulleung Island, but only for patrol forces stationed there and public use.
The new line was set up at the house of a married couple who moved there earlier that year to promote awareness of the nation's sovereignty over the easternmost territory and oppose Japan's repeated claim to the islets.

2006 -- -- A South Korean naval unit rescues a North Korean freighter from being hijacked by suspected pirates in Somali waters. The unit, operating in the Gulf of Aden as part of a U.S.-led multinational anti-piracy campaign, received a distress call from the North Korean vessel, the Dabaksol, and dispatched an anti-submarine attack helicopter to fend off pirates. It also hovered around the North Korean freighter after its crew asked for extended support.

Yonhap News

[Resim: H3rBM2I.jpg]

May 5

5 Mayıs

1905 -- Daha sonra Kore Üniversitesi olan Boseong Koleji Seoul’de açıldı.

1946 -- 1910 ve 1945 yılları arasında Japon sömürge rejimi tarafından yasaklandıktan bu yana ilk kez ülke Çocuk Hakları gününü kutladı. Tatil tarihi Mayıs ayının ilk pazarıyken 5 Mayıs değiştirilmiştir.

1951 -- Güney Kore hükümeti Çocuk Şartını yürürlüğe koydu.

1983 -- Çin'de Shenyang ve Shanghai arasındaki iç hat uçuş sırasında kaçırılan Çinli yolcu uçağı, Güney Kore kenti Gangwon eyaleti Chuncheon’da acil iniş yaptı.1992 -- Güney ve Kuzey Kore üst düzey yetkililerin yedinci toplantısı Seoul’de başladı.

2008 -- Park Kyung-ni, Güney Kore'nin en tanınmış çağdaş yazarlardan biri, 82 yaşında akciğer kanserinden öldü. Çağdaş Kore edebiyatının şaheseri olarak yurttaşları tarafından kabul edilen epik romanı "Kara" UNESCO Temsilci İşleri Koleksiyonu’na dahil edilmiştir.

nesrin23


1905 -- Bosung College, which later became Korea University, opens in Seoul.

1946 -- The country celebrates Children's Day for the first time since it was banned by the Japanese colonial regime between 1910 and 1945. The date of the holiday was changed to May 5 from the first Sunday in May.

1951 -- The South Korean government promulgates the Children's Charter.

1983 -- A Chinese passenger airplane hijacked during a domestic flight between Shenyang and Shanghai in China makes an emergency landing in the South Korean city of Chuncheon, Gangwon Province.

1992 -- The seventh meeting of senior officials from South and North Korea opens in Seoul.

2008 -- -- Park Kyung-ni, one of South Korea's best-known contemporary writers, dies of lung cancer at the age of 82. Her epic novel "The Land," regarded by her compatriots as a masterpiece of contemporary Korean literature, has been included in the UNESCO Collection of Representative Works.

Yonhap News

[Resim: v6ab4sU.jpg]

May 6

6 Mayıs

1952 -- Seoul ve Busan'ı bağlayan ticari telefon hatları açıldı.

1981 -- Kore Adil Ticaret Komisyonu, ülkenin
tekelcilik karşıtı zamanlayıcısı, piyasaya sürüldü.


2003 -- Ulusal Meclis devlet sübvansiyonlarını ve ücretsiz tedaviyi genişletmek için savaş gazileri ve Agent Orange hastaları üzerinde bir revizyon yasa tasarısını kabul etti.

2005 -- Başkan Roh Moo-hyun, Japonya'nın Kore Yarımadası'nın kolonizasyonu ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı vahşet için "özür dilemek" yerine somut bir"eylem"de bulunmasını istedi.

nesrin23


1952 -- Commercial phone lines connecting Seoul and Busan open.

1981 -- The Korea Fair Trade Commission, the nation's antitrust watchdog, is launched.

2003 -- The National Assembly passes a revision bill on war veterans and Agent Orange patients to expand government subsidies and free treatment.

2005 -- President Roh Moo-hyun demands that Japan take concrete "action" rather than make "apologies" for the atrocities it committed during its colonization of the Korean Peninsula and World War II.

Yonhap News

[Resim: 4HEqMrw.jpg?1]

May 7

7 Mayıs

1934 -- Bir grup yazar ve tarihçi, Kore dili ve tarihi araştırmalarına adanmış bir araştırma enstitüsü olan “Jindan”ı kurdu. Kore dili kullanımı 1910-1945 yılları arasında süren Japonya’nın Kore’yi sömürge işgali altında yasaklandı.

1964 -- Güney Kore, Güney Gyeongsang Eyaleti Ulsan’daki ilk petrol rafinerisi inşaatını tamamladı.

1983 -- Güney Koreli ve Çinli yetkililer, kaçırılmış bir Çinli yolcu uçağı Chuncheon, Gangwon eyaletinde acil iniş yaptıktan üç gün sonra Seoul’de görüştü. Tam olarak diplomatik ilişkileri olmayan iki ülke tarafından halka duyurulan ilk resmi temas oldu. Asyalı komşular 1992 yılında diplomatik ilişkiler kurdu.

1987 -- Devletin işlettiği çelik üreticisi POSCO, Güney Jeolla Eyaletindeki Gwangyang’daki bir dökümhanenin inşasını tamamladı.

2004 -- Güney ve Kuzey Kore, sağlam takviye edilmiş sınır boyunca olası bir askeri çatışmanın önlenmesi amaçlanan üst düzey savunma görüşmesi yapmayı kabul etti. Görüşmede, 1950-53 Kore Savaşı’ndan bu yana 38. Paralel boyunca ayrılmış olan general rütbesindeki rakip Koreli yetkililerin ilk teması dikkat çekici oldu.

2014 -- 17. Incheon Asya Oyunları için ana stadyum, oyunların başlangıcından yaklaşık dört hafta önce açıldı. Hem açılış ve kapanış törenlerine hem de çoklu spor yarışmaları boyunca atletizm ve kriket oyunlarına ev sahipliği yaptı.

nesrin231934 -- A group of writers and historians establishes "Jindan," a research institute dedicated to the study of Korean language and history. Use of the Korean language was partially banned under the Japanese colonial occupation of Korea, which lasted from 1910-1945.

1964 -- South Korea completes the construction of its first oil refinery in Ulsan, South Gyeongsang Province.

1983 -- South Korean and Chinese officials meet in Seoul three days after a hijacked Chinese passenger airplane made an emergency landing in Chuncheon, Gangwon Province. The meeting was the first publicized official contact by the two countries, which did not have diplomatic relations at the time. The Asian neighbors formed diplomatic ties in 1992.

1987 -- The state-run steelmaker POSCO completes the construction of a foundry in Gwangyang, South Jeolla Province.


2004 -- South and North Korea agree to hold high-level defense talks aimed at averting possible military clashes along their heavily fortified border. The meeting marked the first contact by general-grade officers of the rival Koreas divided along the 38th parallel since the 1950-53 Korean War.

2014 -- The main stadium for the 17th Incheon Asian Games opens about four months ahead of the Asiad's start. It hosted the opening and closing ceremonies, as well as athletics and cricket events during the multi-sports competition.

Yonhap News

[Resim: aMmBvhu.jpg?1]

May 8

8 Mayıs

1442 -- Joseon Hanedanlığı (1392-1910) kralı Kral Sejong bir yağışölçer geliştirilmesini emretti. Kral Kore'de en iyi Hangul'u, Kore alfabesi, icat etmesiyle bilinir.

1902 -- Daha sonra Kuzey Kore parçası haline olan Kaesong ile şimdi Güney Kore başkenti olan Seoul’u bağlayan demiryolu için t emel atma töreni düzenlendi.

1925 -- Japon sömürge hükümeti kendi ülkelerinin bağımsızlığı için savaşan Korelileri bastırma ve cezalandırma amaçlı bir yasayı yürürlüğe koydu. Kore Yarımadası 1910-45 yılları arasında Japon sömürge yönetimi altında idi.

1956 -- Hükümet 8 Mayıs’ı Anneler Günü olarak adlandırdı. 1973 yılında, günlük Ebeveyn Günü yeniden belirlenecektir.

1993 -- Güney ve Kuzey Kore 1950-1953 Kore Savaşı'ndan bu yana iki taraf arasındaki ilk ticaret olan şeker ve içki ticaretini yaptı.

2003 -- Çin’in Shenyang kentinde iddia edilen bir ihanet girişimi için Japon konsolosluğuna girmeye çalışan 5 Kuzey Koreli Çin güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

2004 -- Savcılık, Kore-ABD Kombine Kuvvetleri Komutanlığı başkan yardımcısı olarak görev yapan dört yıldızlı Güney Koreli general Shin Il-soon’u zimmete para geçirme ve rüşvet suçundan tutukladı.

2015 -- ABD İnternet devi Google, Inc. Seoul'un Gangnam Bölgesi’nde başlatıcılar ve girişimciler için ilk Asya kampüsünü açtı. 2.000 metrekarelik kampüs, emziren kadın girişimciler için laktasyon odalarından toplantı odalarına kadar sekiz firma ve çeşitli destek tesisleriyle döşendi. Başlatcılar,ı Google uzmanlarından danışmanlık hizmeti alabilirler ve diğer kampüsleree dayalı yurtdışı firmaları ile fikir alışverişinde bulunma fırsatlara sahip olabilecekler.

nesrin23


1442 -- -- King Sejong of the Joseon Dynasty (1392-1910) orders the development of a rain gauge. The king is best known in Korea for inventing the Korean alphabet, hangeul.

1902 -- A groundbreaking ceremony is held for a railway linking Seoul, now the South Korean capital, with Kaesong, which later becomes part of North Korea.

1925 -- The Japanese colonial government promulgates a law aimed at suppressing and punishing Koreans fighting for their country's liberation. The Korean Peninsula was under Japanese colonial rule from 1910-45.

1956 -- The government designates May 8 as Mother's Day. In 1973, the day will be re-designated Parents' Day.

1993 -- South and North Korea trade sugar and liquor, the first trade between the two sides since the 1950-53 Korean War.

2003 -- Five North Koreans who try to enter the Japanese consulate in the Chinese city of Shenyang in an alleged defection attempt are arrested by Chinese security forces.

2004 -- The prosecution arrests Shin Il-soon, a four-star South Korean general who served as deputy chief of the Korea-U.S. Combined Forces Command, on charges of embezzlement and bribery.

2015 -- U.S. Internet giant Google Inc. opens its first Asian campus for startups and entrepreneurs in Seoul's Gangnam Ward. The 2,000-square-meter campus accommodates eight firms and various supporting facilities from meeting rooms to lactation rooms for breastfeeding female entrepreneurs. Startups are able to receive consulting services from Google experts and have opportunities to exchange ideas with overseas firms based on other campuses.

Yonhap News

[Resim: 43P6bRa.jpg]

May 9

9 Mayıs

1928 -- Japanese colonial authorities suspend publication of the Chosun Ilbo newpspaper for running an editorial critical of Japan's military advancement into the Chinese province of Shandong. The move, which marked the fourth suspension of a Korean newspaper by Japanese authorities, lasted 133 days.

1942 -- Japan adopts a resolution giving power to its colonial government in Korea to draft Koreans into service for the Japanese Empire's wartime efforts.

1973 -- South and North Korean Red Cross representatives meet in Seoul, the fourth such meeting aimed at helping reunite separated family members from both sides.

1990 -- The ruling Democratic Liberal Party elects President Roh Tae-woo as its chairman, touching off widespread anti-government street protests in Seoul.

2005 -- Two descendants of the Japanese assassins who murdered Korea's last queen, Empress Myeongseong, in 1895 visit Seoul to make an apology for their ancestors' crime.

sunshine & saghmet


1928 -- Japon kolonyal hükümeti, Çin'in Shandong Eyaleti'ne Japonya'nın askeri ilerlemesine olumsuz bakan ve bu konuda bir yazıya yer veren Kore gazetelerinden Chosun Ilbo'nun yayınlanmasını durdurur. Japon yetkililer tarafından bu hareket 133 gün sürdürüldü.

1942 -- Japonya; Kore'deki kolonyal hükümetine Japon İmparatorluğu'nun savaş dönemi çabaları için Korelileri askeri hizmete alabilmesi için yetki verme kararı aldı.

1973 -- Güney ve Kuzey Koreli Kızılhaç temsilcileri Seoul'de toplandılar.Böyle bir toplantı dördüncü kez yapılmış oldu. Böylece iki tarafta ayrılan aile bireylerinin bir araya gelmesi hedeflendi.

1990 -- İktidardaki Demokrat Liberal Parti, Başkan Roh Tae-woo'yu genel başkan seçerek Seoul'de geniş hükümet karşıtı protestolara neden oldu.

2005 -- Kore'nin son kraliçesi Myeongseong'u öldüren Japon suikastçilerin iki torunu ,1895'te atalarının yaptığı şey için Seoul'de özür dilediler.

Yonhap News

[Resim: o3LQjb.jpg]
Sayfa: 1 2 3 4