Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (April) / Kore Tarihinde Bugün (Nisan)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4
April 1

1 Nisan

1895 -- Joseon Hanedanlığı yönetim görevlilerinden biri olan Yu Kil-jun, "Seo-yoo-gyeon-mun" (Bir Seyyahın Batı üzerine Seyir Defteri) başlıklı, ABD ve Avrupa izlenimlerini anlattığı bir makale yayınladı.

1920 -- Şu an ülkedeki en eski ve en büyük günlük gazetelerinden biri olan The Dong-A Ilbo, Kore'deki Japon sömürge yönetiminin karşısında demokrasiyi destekleme, Kore kültürünü restore etme ve Korelilerin fikirlerini dışa vurma hedefiyle kuruldu.

1963 -- Güney Kore Peru ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1968 -- Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore ordusunun Güney'i istila etme hazırlıklarına atıfta bulunarak ulusal yedek ordu teşkilatı kurdu.

1970 -- Hükümet daha sonradan Güney Kore'nin en büyük çelik üreticisi olacak olan Pohan Demir ve Çelik Şirketi'ni (POSCO) kurdu.

1981 -- Tarihçilerin 1904'den daha önce yazıldığını tahmin ettiği Güney Kore'nin milli marşına ait sözlerin bilinen en eski el yazması bulundu.

1991 -- Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu Seoul'de genel kurul toplantısı düzenledi.

1998 -- Tayvan ticaret meselelerini müzakere etmek için Seoul'e heyet yolladı. Bu, komünist Çin ile ilişkilerin ikincisinin kurulmasından dolayı 1992 yılında Taipei'nin Seoul ile diplomatik ilişkilerini koparmasından bu yana Güney Kore'yi ziyaret eden ilk Tayvanlı görevli grubuydu.

2004 -- Güney Kore ile Şili arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanmasından bir yıl beş ay sonra hayata geçirildi. Bu, Kore'nin ilk serbest ticaret anlaşması ve Kore Şili'nin ilk Asyalı ortağıydı.

helvacı


1895 -- Yu Kil-jun, a government official of the Joseon Dynasty, publishes an essay titled "Seo-yoo-gyeon-mun" (A Traveler's Journal on the West), in which he gave his impressions of the United States and Europe.

1920 -- The Dong-A Ilbo, now one of the oldest and largest dailies in the country, is founded with the aim of expressing Korean opinions, restoring Korean culture and promoting democracy in the face of Japanese colonial rule over Korea.

1963 -- South Korea establishes diplomatic relations with Peru.

1968 -- The South Korean government creates a national army reserve corps, citing North Korean military preparations to invade the South.

1970 -- The government establishes Pohang Iron and Steel Company (POSCO), which later becomes South Korea's largest steelmaker.

1981 -- The earliest known manuscript of the lyrics to the South Korean national anthem, which historians estimate dates to before 1904, is discovered.

1991 -- The United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific holds its general meeting in Seoul.

1998 -- Taiwan sends a delegation to Seoul to discuss trade issues. It was the first group of Taiwanese officials to visit South Korea since Taipei severed diplomatic ties with Seoul in 1992 because of the latter's establishment of relations with communist China.

2004 -- A free trade agreement (FTA) between South Korea and Chile is implemented, a year and five months after it was signed. It was Korea's first FTA and the first for Chile with an Asian partner.

Yonhap News

[Resim: 29QmA.jpg]

[Resim: 29Qni.jpg]

April 2

2 Nisan

1979 -- Yerel radyo istasyonu KBS FM stereo yayına başladı.

1984 -- Güney Kore'nin istihbarat teşkilatı olan Ulusal Güvenlik Planlama Ajansı sinemanın yıldız çifti Shin Sang-ok veChoi Eun-hee'nin Kuzey Kore tarafından kaçırıldığını duyurdu. Çift daha sonra 1986 yılında bir Viyana seyahati sırasında kaçtı.

2001 -- Eski Bilgi ve İletişim Bakanı Lee Suk-chae kişisel bir iletişim hizmet operatörünün seçiminde gücünü kötüye kullanma suçlamasıyla tutuklandı.

2002 -- Yangyang Uluslararası Havaalanı açıldı.

2003 -- Ulusal Meclis, Irak'taki ABD liderliğindeki askeri eylemi desteklemek için savaşmayan güçler gönderme üzerine tartışmalı bir yasa tasarısını geçirdi.

2013 -- Bulguk Tapınağı'ndaki 1.200 yıllık Seokga Budist Tapınağı'nın ana binası onarım için parçalara ayrıldı. Bu, 1966 yılındaki son onarımdan bu yana 47 yıl içinde bölmenin ilk sergilenişiydi.

helvacı


1979 -- Local radio station KBS FM begins broadcasting in stereo.

1984 -- The Agency for National Security Planning, South Korea's intelligence agency, announces that movie star couple Shin Sang-ok and Choi Eun-hee were abducted by North Korea. The couple later escaped during a visit to Vienna in 1986.

2001 -- Former Minister of Information and Communication Lee Suk-chae is arrested on charges of abuse of power in the selection of a personal communication service operator.

2002 -- Yangyang International Airport opens.

2003 -- The National Assembly passes a controversial bill on sending non-combat forces to support the U.S.-led military campaign in Iraq.

2013 -- The main structure of the 1,200-year-old Buddhist Seokga Pagoda at Bulguk Temple is disassembled for repairs. This was the first exposure of the compartment in 47 years since its last repair in 1966.

Yonhap News

[Resim: 29SX4.jpg]
April 3

3 Nisan

1906-- Şu anda Güney Kore sınırları içerisinde bulunan Seoul, ve Kuzey Kore'de bulunan Sinuiju'yu bağlayan demiryolu açıldı. 518.5 km uzunluğundaki çoklu ray hattı, ülke 1948'de ikiye bölünene kadar ülkenin en büyük trafik taşıyıcısıydı. Kuzey ve Güney 2000 yılındaki ilk Koreleraarası zirvede demiryolunun tekrar birleştirilmesi konusunda anlaştı. Seoul, demiryolunun Pyongyang ile olan ticareti arttırmasını, Çin ve Rusya'ya yapılan ihracatın daha ucuza gelmesini beklemiştir.

1938 -- Sookmyung Kadın Üniversitesi'nin ilk hali olan Sookmyung Kadın Koleji açıldı.

1948 -- ABD destekli Güney Kore hükümeti komünist Kuzey'den ayrı olarak seçim düzenlemek isteyince Kore Yarımadası'nın en büyük adası olan Jeju'da bir ayaklanma patlak verdi. Jeju sakinleri, Seoul'deki ABD komutanlarının 1.700 Kore polisini ve binlerce askeri göndermelerini isteyerek, adadaki polis ofislerine saldırdılar. Tarihçiler bunu takip eden şiddet olaylarında yaklaşık 14.000 sivilin öldüğünü tahmin ediyor. Katliam Jeju sakinlerine kalıcı bir etki yapmıştır. O zamandan beri siyasi bir partiye bağlı olan milletvekilleri çok nadiren seçilmiştir.

1954 -- Ulusun yurtdışı borçları fon temsilcisi Kore Gelişim Bankası faaliyete başladı.

1974 -- Devlet Başkanı Park Chung-hee hükümet karşıtı güçleri bastırmak için sivil protestocuların liderlerine ölüm cezası veren ve baskıyı etkili bir biçimde azaltmaya fırsat veren acil durum anayasasını duyurdu.

2000 -- 2000 genel seçimleri için Vatandaşların Koalisyonu 86 adayın halk hizmetine uygun olmayacağını belirledi. Hedeflenenlerden 68.6%'sı Ulusal Meclis sandalyesine oturmayı başaramadı. Organizasyon o yıl içinde böyle olan 108 adayın listesini yayınladı.

2002 -- Devlet Başkanı Kim Dae-jung'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Lim dong-won Pyongyang'ı özel başkanlık elçisi olarak ziyaret etti.

hifa

1906 -- A railway opens, linking Seoul, now in South Korea, and Sinuiju, now in North Korea. The 518.5-kilometer multi-rail line carried the largest traffic volume on the Korean Peninsula until the country was divided in 1948. South and North Korea agreed to reconnect the railway during the first inter-Korean summit in August 2000, and have worked on its construction since. Seoul expects the railway to boost exchanges with Pyongyang and save costs on the delivery of South Korean exports to China and Russia.

1938 -- Sookmyung Women's College, the predecessor of Sookmyung Women's University, opens.

1948 -- An uprising breaks out on Jeju, the largest island off the Korean Peninsula, when the U.S.-backed South Korean government attempts to hold elections separately from the communist North. Jeju residents attacked police stations on the island, prompting U.S. commanders in Seoul to dispatch 1,700 Korean police and thousands of soldiers. Historians estimate there were nearly 14,000 civilian deaths in the ensuing violence. The massacre has had a lasting influence on Jeju's residents, who have since rarely elected lawmakers with political affiliations.

1954 -- The Korea Development Bank, the nation's representative borrower of overseas funds, begins operations.

1974 -- President Park Chung-hee announces an emergency bill to suppress anti-government forces, enabling the government to sentence leaders of civic protests to death and effectively stifle the press.

2000 -- The Citizens' Coalition for the 2000 General Election names 86 candidates as unfit for public service. Of those targeted, 68.6 percent failed to win National Assembly seats. The organization released a list of 108 such candidates this year.

2002 -- Lim Dong-won, national security adviser to President Kim Dae-jung, visits Pyongyang as a special presidential envoy.

Yonhap News

[Resim: j3rEaj.jpg]

[Resim: rMXqDz.jpg]
April 4

4 Nisan

1960 -- Güney Kore ve Japonya diplomatik ilişkiler normalleşmemesine rağmen 1965'e kadar ticarete devam etti. Japonya, Kore Cumhuriyeti'ni Kore Yarımadası'ndaki tek meşru ulus olarak kabul etti. Kuzey Kore'nin Japonya ile resmi diplomatik ilişkileri yoktur.

1961 -- Güney Kore, Hollanda ile diplomatik ilişkiler kurdu.

hifa


1960 -- South Korea and Japan resume trade although diplomatic relations were not normalized until 1965. Japan recognized the Republic of Korea as the only legitimate nation on the Korean Peninsula. North Korea does not have official diplomatic ties with Japan.

1961 -- South Korea and the Netherlands establish diplomatic ties.

Yonhap News
April 5

5 Nisan

1860 -- Choi Je-u, Hristiyanlık, Konfüçyusizm, Budizm ve Taoizmle birlikte desteklenen insani değerlerin fikrine entegre olan yerli Kore dini Donghak'ı (doğu araştırmaları) kurdu.

Aynı zamanda feodal sisteme ve Joseon Hanedanı'nın bozuk bürokratlarına karşı çiftçilerin bir hareketi olarak gelişti. Kırsal ekonomi ağır vergilerden bozulmuş olduğu ve Japonlar tarafından ülkeden büyük miktarlarda pirinç çıkarıldığı için, hareket Güney Jeolla Eyaleti'nde başladı. Donghak batı kültürünün girişine karşı çıktı. Topografyaya dayalı kehanet "pungsu" ve bireyin cennetle eşit olduğu inancı "innaechon" gibi Kore teorilerini destekledi. Choi daha sonra sahte dini teorileri ile kamu aldatma suçundan idam edildi.

1864 -- Joseon Hanedanlığı Kralı Gojong'un babası Heungseon Daewongun, oğlu 12 yaşında tahta oturduğu için fiili yönetici oldu. Büyük reformlar gerçekleştirdi. Yüksek mevkileri uzun süredir tutan belli ailelerin yerini tarafsız yetkililerle değiştirdi. Ayrıca eğitim ve ibadet için inşa edilmiş fakat muhalif hareketler için temel oluşturma amaçlı kullanılan bölgesel tapınakları kaldırdı. 600 tapınaktan sadece akademik kule olarak kullanılan örnek 47'si kurtuldu. Batılı ülkelere karşı tecrit politikası yürüttü ki gelini İmparatoriçe Myeongseong buna karşıydı. Reformlarına karşı eleştiriler devam etti ve 1873'te gücü elinden alındı. Daha sonra tekrar güce kavuştu ama çok kısa sürdü.

1949 -- Kore'de Ağaç Dikme Günü başlatıldı.

1961 -- Güney Kore Yunanistan ile diplomatik ilişkiler kurdu.

2009 -- Kuzey Kore "iletişim uydusu Kwangmyongsong-2" isimli uzun menzilli roketi ateşledi.

Ama Güney Kore ve ABD, üç aşamalı roket yüküyle birlikte pasifik okyanusuna düştükten sonra, Kuzey'in uyduyu yörüngeye oturtmakta başarısız olduğunu söyledi.

hifa


1860-- Choi Je-u establishes Donghak (eastern studies), an indigenous Korean religion that integrated ideas of Christianity, Confucianism, Buddhism and Taoism as well as promoted humanitarian values.

It also developed into a movement of farmers against the feudal system and corrupt bureaucrats of the Joseon Dynasty (1392-1910). The movement started in South Jeolla Province as the rural economy deteriorated from heavy taxes and the removal of large amounts of rice from the country by the Japanese. Donghak opposed the intrusion of Western culture and promoted Korean theories, such as "pungsu," divination based on topography, and "innaecheon," a belief that an individual is equal to heaven. Choi was later executed on charges of deceiving the public with false religious theories.

1864-- Heungseon Daewongun, father of King Gojong of the Joseon Dynasty, becomes de facto ruler as his son takes power at age 12. He implemented ambitious reform measures, purging certain families from top posts that they had occupied for a long time and replacing them with non-partisan officials. He also removed shrines nationwide which had been built for education and ancestral worship in local communities but were often used as bases for partisan movements. Among 600 shrines, only 47 considered as exemplary academic towers survived. He promoted an isolation policy towards Western countries, which was opposed by his daughter-in-law Empress Myeongseong. Criticism of his reform measures continued and he was driven out of power in 1873. He later returned to power but only briefly.

1949-- Arbor Day is established in South Korea.

1961-- South Korea establishes diplomatic relations with Greece.

2009 -- North Korea fires a long-range rocket which it says carries "communications satellite Kwangmyongsong-2." The North claimed the satellite has successfully entered into orbit.

But South Korea and the United States said that the North failed to put the satellite into orbit after its three-stage rocket fell into the Pacific Ocean along with its payload.

Yonhap News

[Resim: 1va99N.jpg]

[Resim: v5VdEm.jpg]
April 6

6 Nisan

1887 -- Joseon Hanedanlığı (1392-1910) telgraf hizmetlerinden sorumlu bir devlet kurumu kurdu.

1984 -- Seoul Olimpiyat Organizasyon Komitesi, Hodori adında bir kaplanı 1988 Olimpiyat Oyunları'nın resmi maskotu olarak seçti.

hifa


1887 -- The Joseon Dynasty (1392-1910) sets up a government agency in charge of telegraph services.

1984 -- The Seoul Olympic Organizing Committee selects a tiger, named Hodori, as the official mascot of the 1988 Olympic Games.

Yonhap News

[Resim: o3pXQ9.jpg]
April 7

7 Nisan

1896 -- Kore'nin ilk Korece gazetesi Dognip Shinmun'un (Bağımsız), Seoul ilk baskısı yayınlandı. Japonya ve Amerika'da eğitim gören yetkili Seo Jae-Pil tarafından üretilen ve hükümet tarafından finanse edilen dört sayfalık gazeteyi geleneksel Çin betiğinin aksine konuşma diliyle yayınlayarak kamuoyuna ulaşmayı planladı. Seo Japonya ve Batılı ülkelerin modern kültürün tanıtımı yaptı ama bir müddet sonra gazete il yabancı kültüre karşı çıkan muhafazakarların eleştirisiyle karşılaştı. 1898 yılında ABD'ye döndü ve gazete bir yıl sonra kapandı.

1911 -- Hawaii'deki Koreli göçmenler kendi soylarından gelenlere Kore dili ve kültürünü öğretmek için Honolulu'da bir okul açtı.1903 yılında Hawaii'ye inen 100 lişilik ilk göçmen grubu, adada şeker kamışı çiftliklerinde çalıştı.

1957 -- Kore Haber Editörleri Derneği gazeteciler için etik bir kod ayarlayarak kurulmuştur.

1996 -- Los Angeles Dodgers'ungüney Koreli atıcısı Park Chan-ho ilk ABD Major Beyzbol Ligini Chicago cubs'a karşı kazandı. 1994 yılında Dodgers ile kariyerine başlayan Park, Texas Rangers, San Diego Padres ve New York Mets dahil yedi kulüpte oynadı. Park, 2010 yılında, 2009 Dünya Serisi şampiyonu New York Yankees ile bir yıllık sözleşme imzaladı.

2015 -- Temyiz davasında savcılar, 300'den fazla kişinin ölümüne veya kaybolmasına sebep olan 2014 yılında Güney Kore sularında Sewol Feribotunun kaptanı için ölüm cezası talep ettiler. Kaptan Lee Joon-seok, ve feribottaki 14 diğer mürettebat gemiyi ve geminin batmaya başladığı ilk saatlerde gemide 476 kişiyi terkle suçlandılar.

hifa


1896 -- Korea's first Korean-language newspaper, the Dongnip Shinmun (The Independent), publishes its first edition in Seoul. The four-page newspaper, funded by the government and produced by Seo Jae-pil, an official educated in Japan and the United States, was aimed at reaching the general public by publishing in the vernacular as opposed to the more traditional Chinese script. Seo promoted the introduction of modern culture from Japan and Western countries but soon faced criticism from conservatives who opposed the influx of foreign culture through the newspaper. He returned to the U.S. in 1898 and the newspaper closed a year later.

1911 -- Korean immigrants in Hawaii open a school in Honolulu to teach Korean language and culture to their descendants. The first group of 100 immigrants, who landed in Hawaii in 1903, worked on sugar cane farms on the island.

1957 -- The Korea News Editors' Association is established, setting a code of ethics for journalists.

1996 -- Park Chan-ho, a South Korean pitcher for the Los Angeles Dodgers, earns his first U.S. Major League Baseball win against the Chicago Cubs. Park, who began his career in the majors with the Dodgers in 1994, went on to play for seven clubs, including the Texas Rangers, the San Diego Padres and the New York Mets. Park also signed a one-year contract with the 2009 World Series champion New York Yankees in 2010.

2015 -- In an appeals trial, prosecutors demand capital punishment for the captain of the Sewol ferry, which sank in South Korean waters in April 2014, leaving more than 300 people killed or missing. The captain, Lee Jun-seok, and 14 other crew members of the ferry were accused of abandoning the vessel and the 476 people on board in the early hours of the ship sinking.


Yonhap News

[Resim: o3pbm7.jpg]

[Resim: 8Z5V5W.jpg]
April 8

8 Nisan

1899 -- Telefon hizmeti Seoul'de ilk kez kullanılabilir hale geldi.

1970 -- Seoul'de bir apartman çöktü ve otuz üç kişi ezilerek öldü.

1980 -- Güney Kore ilk yerli denizaltı imalatını başlattı.

1984 -- Güney Kore ile Çin arasındaki telefon hizmeti başlatıldı.

2002 -- Hız patencisi Kim Dong-sung 2002 Dünya Kısa Pist Şampiyonası'nda altı altın madalya kazandı.

2007 -- New Mexico eyaletinin demokratik valisi, Bill Richardson Kuzey Kore'nin nükleer silah programına tartışmaya son vermek ve 1950-1953 Kore Savaşı sırasında öldürülen Amerikan askerlerinin kalıntılarının iadesini tartışmak için Pyongyang'a geldi.

2008 -- Kadın astronot ve biyo-sistem mühendisi Yi So-yeon, yörüngeye ulaşan ilk Güney Koreli oldu.

2009 -- Ssangyong Motor Şirketi zor bir ihale yüzünden işgücünün yüzde 37'sini kesti

2013 -- Kuzey, Güney Kore'nin provokasyonlarının ülkenin gururuna karşı geldiği iddialarına karşılık olarak Kore endüstri kompleksinde çalışan tüm işçilerini geri çekeceğini söyledi. 2004 sonlarında üretime başlayan Kaesong Sanayi Kompleksi'ndeki tüm işlemler, Kore Yarımadası'nda siyasi ve askeri gerilimlerin yükseldiği dönemde Kuzey 53.000'den fazla kişiyi çıkarınca, 9 Nisan'da durma noktasına geldi. Ortaklaşa işletilen sanayi bölgesi eylül ayında yeniden açıldı.

hifa


1899 -- Telephone service becomes available in Seoul for the first time.

1970 -- Thirty-three people are crushed to death when an apartment building collapses in Seoul.

1980 -- South Korea launches its first domestically manufactured submarine.

1984 -- Telephone service between South Korea and China is launched.

2002 -- Speed skater Kim Dong-sung wins six gold medals at the 2002 World Short Track Championship.

2007 -- Bill Richardson, Democratic governor of the U.S. state of New Mexico, arrives in Pyongyang to discuss reclaiming the remains of American soldiers killed during the 1950-53 Korean War and ending the dispute on North Korea's nuclear weapons program.

2008 -- Yi So-yeon, a female astronaut and bio-systems engineer, becomes the first South Korean to reach orbit.

2009 --Ssangyong Motor Co. cuts 37 percent of its workforce in a survival bid.

2013 -- North Korea says it is withdrawing all of its workers from an inter-Korean industrial complex in response to what it claims as South's provocations against the country's dignity. All operations at the Kaesong Industrial Complex, which first began production in late 2004, came to a screeching halt on April 9, when the North pulled out all of its more than 53,000 workers from the park at the height of political and military tensions on the Korean Peninsula. The jointly run industrial zone reopened in September.

Yonhap News

[Resim: LA0n6J.jpg]
April 9

9 Nisan

1962 -- Güney Kore, İsrail ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1965 -- Güney Kore Batı Almanya ile bir ticaret anlaşması imzaladı.

1975 -- Hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan 8 üniversite öğrencisi, idama mahkum edildikten 20 saat sonra infaz edildi. Bu öğrenciler, muhalif hareketlerle hükümeti devirmeye çalıştığı için isyan suçuyla tutuklanan 23 öğrencinin arasındaydılar.

1999 -- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Güney Kore'yi ziyaret etti ve Seoul'ü ziyaret eden ilk Mısır lideri oldu.

2003 -- Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, Seoul'ün merkezi dışındaki Amerikan ordusunun Yongsan garnizonunun erken tehciri konusunda anlaştılar.

2004 -- Savaşın parçaladığı bir ülkede Güney Koreli misyonerlerin kaçırılması ardından, Seoul Irak'a seyahat yasağı yayınladı.

2010 -- Bir Seoul bölge mahkemesi Eski Başbakan Han Myeong-sook'u ofiste ise yerel bir işadamından para alma suçundan beraat ettirdi.

hifa


1962 -- South Korea establishes diplomatic relations with Israel.

1965 -- South Korea signs a trade agreement with West Germany.

1975 -- Eight South Korean university students convicted of trying to overthrow the government are executed just 20 hours after a court sentenced them to death. They were among 23 college students arrested on rebellion charges as part of a government crackdown on dissident movements.

1999 -- Hosni Mubarak, the president of Egypt, visits South Korea, becoming the first Egyptian leader to come to Seoul.

2003 -- South Korea and the United States agree on the early relocation of the American military's Yongsan garrison outside of central Seoul.

2004 -- Seoul issues a travel ban to Iraq in the wake of the kidnapping of South Korean missionaries in the war-torn country.

2010 -- A Seoul district court acquits former Prime Minister Han Myeong-sook of the charge of receiving money from a local businessman while in office.

Yonhap News

[Resim: OAObAQ.jpg]

[Resim: A7PVn0.jpg]
Sayfa: 1 2 3 4