Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Today in Korean History (March) / Kore Tarihinde Bugün (Mart)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4
March 1

1 Mart

1919 -- Milyonlarca Koreli, Japon koloni yönetiminden özgürlük istemek için ülke çapında barışçıl gösterilere başladı. 1 Mart Bağımsızlık Hareketi sırasında Japon ordusu saldırdığında binlerce Koreli öldü, on binlercesi yaralandı.

1943 -- İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya, genç Korelileri Japonya İmparatorluk Ordusu için savaşmaya zorlayan bir sistemi duyurdu. Bir milyondan fazla Korelinin bu sistemin sonucu olarak orduya alınmaya zorlandığına inanılıyor.

1969 -- Daha sonra Birleşme Bakanlığı olan Ulusal Birleşme Kurulu açıldı.

1969 -- Güney Kore'nin bayrak taşıyıcısından biri olan Korean Air, devletlerarası bir kuruluş olarak kurulduktan 7 yıl sonra özelleştirildi.

1995 -- Haber kanalı YTN dahil olmak üzere 20 kablolu TV kanalı yayına başladı.

2001 -- Kuzey Kore, Almanya ile diplomatik ilişkiler kurdu.

2003 -- Kuzey Koreli bir heyet 1 Mart Kore Bağımsızlık Hareketi anma törenine katılmak için Seoul'ü ziyaret etti.

2015 -- Güney Kore'den Amy Yang, Tayland'da LPGA(Bayanlar Profesyonel Golf Birliği) Turunu kazanarak ikinci kariyerini yakaladı.

hifa


1919 -- Millions of Koreans begin peaceful demonstrations nationwide, demanding independence from Japanese colonial rule. Thousands of Koreans were killed and tens of thousands were wounded when the Japanese military cracked down on the March 1 Independence Movement.

1943 -- Japanese colonizers proclaim a system forcing young Koreans to fight for the Japanese Imperial Army during World War II. Over a million Koreans are believed to have been forced into conscription or labor as a result.

1969 -- The National Unification Board, which later became the Ministry of Unification, opens.

1969 -- Korean Air, one of South Korea's two flagship carriers, is privatized seven years after it was established as an intergovernmental enterprise.

1995 -- A North Korean delegation visits Seoul to attend an inter-Korean commemoration of the March 1 Independence Movement.

2001 -- Twenty cable TV channels, including news channel YTN, begin broadcasting.

2003 -- A North Korean delegation visits Seoul to attend an inter-Korean commemoration of the March 1 Independence Movement.

2015 -- Amy Yang of South Korea captured her second career LPGA Tour win in Thailand.

[Resim: BP0qLM.jpg]

[Resim: Pkoy1d.jpg]
March 3

3 Mart

1949 -- Güney Kore, Filipinler ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1956 -- Güney Kore, ana borsa için ülkenin ilk hisse senedi operatörü olan Kore Menkul Kıymetler Borsası'nı faaliyete geçirdi.

1973 -- Devlet televizyon ve radyo ağı Kore Yayın Sistemi (KBS) faaliyete geçti.

1981 -- Ordu eski generali Chun Doo-hwan, seçmenler kurulu tarafından Güney Kore'nin 12. Devlet Başkanı olarak seçildikten sonra resmi olarak göreve basladı. Chun, selefi olan Park Chung-hee'nin suikasta ugramasından sonra askerî darbe ile yönetimi ele aldı. Chun, 1981-88 yılları arasında ülkeyi yönetti.

1998 -- Devlet Başkanı Kim Dae-jung ilk kabine tercihlerini ilan etti. Kim, 2000'de Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il ile tarih zirvesi yapmak için Kuzey'e gitti. Bundan bir yıl sonra da komünist ülkeyle uzlaşmanın yanı sıra insan haklarını ve demokrasiyi geliştirme çabalarından dolayı Nobel Barış Ödülü'nü almaya layık görüldü.

sunshine


1949 -- South Korea establishes diplomatic relations with the Philippines.

1956 -- South Korea launches the Korea Stock Exchange, the country's first stock market operator for the main bourse.

1973 -- The Korean Broadcasting System (KBS), a state-run television and radio network, is launched.

1981 -- Chun Doo-hwan, a former army general, takes office as South Korea's 12th president after being elected by a hand-picked electoral college. Chun seized power in a coup in 1980 after his predecessor, Park Chung-hee, was assassinated. Chun ruled from 1981-88.

1998 -- President Kim Dae-jung announces his first Cabinet lineup. Kim went on to hold a historic summit with North Korean leader Kim Jong-il in 2000, and he won the Nobel Peace Prize later that year for his efforts to promote democracy and human rights as well as reconciliation with the communist state.

[Resim: y5RkYL.jpg]

[Resim: OABjQQ.jpg]
March 4

4 Mart

1866 -- 1851 yılında Kore'ye dördüncü Piskopos olmak için Simeon Francois Berneux, batılı misyonerler ve onların etkisiyle dinini değiştiren kimseler büyük bir mücadelenin parçası olarak Kore'nin hükümdarları tarafından idam edildi. Mücadele 1871 yılına kadar sürdükten sonra yaklaşık 8,000 Koreli Katolik ile dokuz yabancı misyoner batının etkisini ülke dışında sürdürmeyi talep ettiler. Kore'de ilk Katolik kilisesi 1784 yılında kuruldu.

1885 -- Çin ile Japonya, Çin'in kuzeydoğu şehri Tianjin'de askerî kuvvetlerin Kore'den çekilmesi anlaşmasını imzaladılar. Çin kuvvetleri, genç Koreli radikallerin ilerici hareketlerini bastırmak amacıyla 1884'ten beri Kore'de bulunuyordu; Japonya ise Çin'in varlığına karşılık Kore'de konuşlanmıştı. Meydana gelen bir çatışma üzerine iki ülke yarımadadan askerlerini çekme konusunda anlaştı.

1993 -- Kore Tabipleri Birliği, tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz sonu olarak tanımlanan "beyin ölümü"nü resmen tanıdı.

1994 -- Ulusal Meclis, tüm ulusal siyasette şeffaflığın artırılmasını hedefleyen, seçim denetçileri, bağış toplama ve belediye yönetimi ile ilgili üç tane tasarıyı geçirdi.

sunshine & hifa


1866 -- Bishop Simeon Francois Berneux, who arrived in Korea in 1851 to become its fourth bishop, is executed as part of a larger persecution of Western missionaries and their converts by Korea's rulers. The persecution, which lasted until 1871 and claimed the lives of some 8,000 Korean Catholics and nine foreign missionaries, was aimed at keeping Western influence out of the country. The first Catholic church in Korea was established in 1784.

1885 -- China and Japan sign a treaty in the northeastern Chinese city of Tianjin to withdraw their military forces from Korea. Chinese forces had been in Korea since putting down a progressive movement by young Korean radicals in 1884; Japan had stationed troops in Korea to counter the Chinese presence. With a military clash looming, the two countries agreed to pull their forces out of the peninsula.

1993 -- The Korean Medical Association officially recognizes "brain death," defined as the irreversible end of all brain functions.

1994 -- The National Assembly passes three bills related to the supervision of elections, fund-raising and municipal governance, all aimed at increasing transparency in national politics.

March 5

5 Mart

1920 -- Chosun Ilbo yayımlanmaya başladı. Gazete daha sonra Güney Kore'nin en popüler günlük gazetelerinden biri oldu.

1946 -- Kore'nin kuzey tarafını yöneten Sosyalist yetkililer, bir toprak reformu yasasını duyurdular. Bir ay önce kurulan ve geçici olarak "Kuzey Joseon Geçici Halk Komisyonu" olarak adlandırılan Liderlik; ülkenin geçen sene Japonya'nın kolonyal yönetiminden kurtarılmasından sonra sosyalist reform önlemleri uyguladı. Bu önlemler, cinsiyet eşitliği yasaları ve özel mülkün kamusallaştırılmasını da içeriyordu.

2004 -- Güney ve Kuzey Kore; önceki sene sınır kenti olan Kaesong'da inşa edilmeye başlanmış endüstriyel parkta, Güney Koreli firmaların tam işletme kurması konusunda anlaştı.

İki taraf; aynı zamanda, kendi sınırlarının doğu ve batı kısımlarındaki yeni tamamlanmış demiryolu kısımlarında tren test sürüşleri yapmak konusunda da anlaştılar. Bu anlaşma; Seoul'deki dört gün süren konuşmaların sonunda yapılan bir ortak basın açıklamasındaki yedi noktadan biri. Kaesong Kompleksi; 2000 yılında yapılmış olan ve iki taraflı uzlaşma sağlamış olan tarihi Korelerarası zirvenin en görünür ürünlerinden biri.

2007 -- Afganistan'da bir terör saldırısında hayatını kaybeden ordu astsubayı Yoon Jang-ho'nun cenaze töreni, Seoul'ün güneyindeki Seongnam'da bir hastanede yapıldı. 27 yaşındaki Yoon; Afgan başkenti Kabil'in yaklaşık 60 kilometre kuzeyinde, Begram'da bulunan ABD üssünün ana kapısındaki bir bombalı intihar saldırısının kurbanlarından biriydi. ABD hükümeti; ölümünden sonra Yoon'u, ABD askerleri ya da müttefik güçlere değerli hizmetleri ya da cesaretleri için verilen bir madalya olan Bronz Yıldız ile ödüllendirdi.

2015 -- ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert'in; Seoul ve Washington'un devam eden askeri tatbikatlarına karşı olduğunu söyleyen bir Kuzey Kore yanlısı aktivist tarafından yüzü ve bileği kesildi. Lippert, yaranın iyileşmesi için Severance Hastanesi'nde operasyon geçirmekte. Bu; bir ABD Büyükelçisinin Güney Kore'de ilk saldırıya uğrayışı.

saghmet


1920 -- The Chosun Ilbo begins publication. The newspaper later becomes one of the most popular dailies in South Korea.

1946 -- Socialist authorities governing the northern part of Korea announce a land reform law. The leadership, established one month earlier and tentatively named the "North Joseon Preliminary People's Commission," applies socialist measures of reform after the country was liberated from Japan's colonial rule the previous year. The measures include gender equality laws and the nationalization of private property.

2004 -- South and North Korea agree to allow South Korean firms to establish full operations in an industrial park that began being constructed in the North Korean border town of Kaesong the previous year.

The two sides also agree to conduct train test runs on newly completed railway sections along the western and eastern parts of their border. The accord is one of seven points in a joint press statement released at the end of four days of talks in Seoul. The Kaesong complex is one of the most visible products of the historic inter-Korean summit in 2000, which set bilateral rapprochement in motion.

2007 -- The funeral of Army Sgt. Yoon Jang-ho, a South Korean soldier killed in a terrorist attack in Afghanistan, is held at a military hospital in Seongnam, south of Seoul. Yoon, 27, was one of the victims of a suicide bombing at the main gate of a U.S. base in Bagram, about 60 kilometers north of the Afghan capital of Kabul. The U.S. government posthumously awards Yoon the Bronze Star, a medal for meritorious service or bravery by soldiers in the U.S. or allied forces.

2015 -- U.S. Ambassador to South Korea Mark Lippert is cut on the face and wrist by a pro-North Korean activist who said he is against the ongoing military drills by Seoul and Washington. Lippert receives an operation in Severance Hospital to treat the wound. It is the first time a U.S. ambassador is attacked in South Korea.

Yonhap News

[Resim: LAg951.jpg]

March 6

6 Mart

1883 -- Joseon Hanedanlığı (1392-1910) Kralı Gojong, resmi ulusal bayrak olarak "taegukgi"yi ilan etti.

1958 -- Yirmi sekiz Güney Koreli yaklaşık üç hafta Kuzey Kore'de tutulduktan sonra evlerine döndü. 16 şubat günü Busan'dan Seoul'e gitmekte olan yolcu uçagını kaçıran bir grup komünist ajan, rehineleri Kuzey'e götürdü. Kuzey uçagı iade etmedi.

1979 -- Güney Kore ve Meksika vize muafiyeti anlaşması yaptı.

1985 -- Devlet Başkanı Chun Doo-hwan, içine Kim Dae-jung, Kim Young-sam ve Kim Jong-pil'in de dahil olduğu bir takım muhalefet lideri ve önemli kişilere karşı uygulanan siyasal aktivitelerle ilgili bir yasağı kaldırdı. Daha sonra Kim Young-sam ve Kim Dae-jung devlet başkanı olarak seçildi. 1990'lerin sonlarında Kim Dae-jung hükümeti zamanında Kim Jong-pil başbakan olarak görev yaptı.

2011 -- Güney Kore'nin en büyük dördüncü inşaat şirketi olan Daewoo Mühendislik ve İnşaat A.Ş., Kuzey Afrika'da artan tansiyon sebebiyle Libya'daki çalışanlarını tahliye etti.

2013 -- Pyongyang Güney ile yapılan ateşkes anlaşmasına devam etmeyeceğini soyledikten sonra, komünist toplumun daha fazla provokasyon yapabileceği endişesiyle Güney Kore, Kuzey'i yakından izlemeye devam etti.

Wando & hifa


1883 --King Gojong of the Joseon Dynasty (1392-1910) proclaims the "taegukgi" to be the formal national flag.

1958 -- Twenty-six South Koreans return home after being held in North Korea for almost three weeks. They were taken to the North on Feb. 16 when a group of communist spies hijacked their plane en route to Seoul from Busan. The North did not return the plane.

1979 --South Korea and Mexico sign a visa exemption agreement.

1985 --President Chun Doo-hwan lifts a ban on political activity imposed against a number of opposition leaders and other key figures, including Kim Dae-jung, Kim Young-sam and Kim Jong-pil. Kim Young-sam and Kim Dae-jung were both later elected president and Kim Jong-pil served as prime minister under Kim Dae-jung's government in the late 1990s.

2011 -- Daewoo Engineering & Construction Co., South Korea's fourth-largest builder, said it evacuated most of its workers from Libya amid growing tensions in the North African country.

2013 --South Korea keeps a close watch over North Korea amid heightened concern that the communist nation may attempt further provocations, after Pyongyang said it will abandon the cease-fire with the South.

[Resim: 8ZDa2Q.png]

[Resim: 29pSs.jpg]
March 7

7 Mart

1946 -- Seoul-Busan ekspres treni sefere başladı.

1972 -- Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri "Takım Ruhu" adını verdikleri geniş katılımlı ortak askeri tatbikata başladı.

2003 -- İngiliz pop yıldızı Cliff Richard 34 yıldır ilk defa Seoul'de konser verdi.

Wando


1946 -- An express train starts running on the Seoul-Busan line.

1972 -- South Korea and the United States begin a large-scale joint military exercise called "Team Spirit."

2003 -- Cliff Richard, a British pop star, performs in Seoul for the first time in 34 years.

Yonhap News

[Resim: NArvGa.jpg]

March 8

8 Mart

1948 -- Bağımsızlık savaşçısı ve politikaci Kim Koo, Kuzey Kore'ye iki Kore liderinin Pyongyang'da bulusmasını teklif eden bir mektup gönderdi.

1957 -- Güney Kore ve Türkiye diplomatik ilişkiler kurdu.

1986 -- Japonya-Sapporo'nun ev sahipliği yaptığı Asya Kış Olimpiyatlarını Güney Kore üçüncülükle tamamladı.

2001 -- Devlet Başkanı Kim Dae-jung ABD Devlet Başkanı George W.Bush ile temaslarda bulunmak oçin Amerika'yı ziyaret etti

2009 -- Kuzeyin oncelemeden onay veren parlamentosu Yüksek Halk Meclisi'nin 12.dönem temsilcilerini seçmek için halk oylaması düzenlendi.

2015 -- Park In-bee Singapur'da 13. LPGA ödülünü aldı.

hifa & Wando


1948 -- Kim Koo, an independence fighter and politician, sends a letter to North Korea proposing a meeting in Pyongyang of the leaders of the two Koreas.

1957 -- South Korea establishes diplomatic ties with Turkey.

1986 -- South Korea finishes third at the first Winter Asian Games, hosted by Sapporo, Japan.

2001 -- President Kim Dae-jung visits the United States for a summit with U.S. President George W. Bush.

2009 -- North Korea holds election to pick representatives to the 12th-term Supreme People's Assembly, the North's rubber-stamp parliament.

2015 -- Park In-bee picks up 13th LPGA win in Singapore.

[Resim: Pkk1v5.jpg]

March 9

9 Mart

1965 -- Güney Kore, İtalya ile ticaret ve kültür ilişkileri kurdu.

1989 -- İlk Korelerarası spor görüşmeleri sınır köyü Panmunjom'da yapıldı.

2000 -- Başkan Kim Dae-jung; Almanya'yı ziyaret etti ve prensipte Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin ekonomik altyapısını tekrar kurmasına yardım etmeye yardım ettiği Berlin Deklarasyonu'nu ilan etti.

2004 -- Güney Kore'nin iki ana muhalefet partisi, Başkan Roh Moo-hyun'u suçlu ilan etmeye yönelik bir teklif gönderdi. Toplam 159 muhalefet vekili teklifi destekledi.

2006 -- Güney Koreli Başkan Roh Moo-hyun; Nijerya'nın başkenti Abuja'da Nijeryalı Başkan Olusegun Obasanjo ile bir görüşme yaptı ve Afrika girişimiyle ilgili detaylar verdi.

2009 -- Kuzey Kore; Güney Kore - ABD savaş tatbikatını protesto amacıyla bir Korelerarası askeri iletişim kanalını kesti.

saghmet


1965 --South Korea establishes trade and culture ties with Italy.

1989 -- The first inter-Korean sports meeting is held at the border village of Panmunjom.

2000 -- President Kim Dae-jung visits Germany and announces the Berlin Declaration, in which South Korea agreed in principle to provide assistance to rebuild North Korea's economic infrastructure.

2004 -- South Korea's two main opposition parties submit a motion to impeach President Roh Moo-hyun. A total of 159 opposition lawmakers supported the motion.

2006 -- South Korean President Roh Moo-hyun holds a summit with Nigerian President Olusegun Obasanjo in Abuja, the Nigerian capital, and discloses details of his Africa initiative.

2009 -- North Korea severs an inter-Korean military communications channel in protest against a South Korea-U.S. war drill.

Yonhap News

[Resim: a33m6B.jpg]

March 10

10 Mart

1864 -- Çiftçilerin feodal sistem ve yozlaşmış bürokratlara karşı Joseon Hanedanlığı döneminde başlattığı "Donghak(doğu öğretisi)"ın kurucusu olan Choi Je-u, Daegu'da idam edildi. Halkı doğru olmayan dini teorilerle kandırmakla suçlanmıştı.

Hareket; taşra ekonomisinin, ağır vergiler ve Japonların ülkeden büyük miktarda pirinç çıkarması nedeniyle gerilemesinden dolayı Güney Jeolla Eyaleti'nde başladı.

Donghak; Batı'dan gelen yeni Hıristiyanlık akımına karşı çıkıyor ve Kore'nin yerel teorilerini, topografyaya dayanan inanış olan "Pungsu" ve bir kişinin cennete eşit olduğu inanışı olan "Innaecheon" gibi, destekliyordu.

1937 -- Yaklaşık 20000 Koreli; 1910 ile 1945 arasında Kore Yarımadasını kolonize eden Japonya tarafından, kuzeydoğu Çin'e yerleşmeye zorlanıyor.

1959 -- Güney Koreli işçi birlikleri, ülkede İşçi Bayramı'nı ilk kez kutladı. Daha sonra 1 Mayıs'a taşındı.

1962 -- Güney Kore, İspanya ile diplomatik ilişkiler kurdu.

saghmet


1864 -- Choi Je-u, founder of "Donghak" (eastern learning), a movement of farmers against the feudal system and corrupt bureaucrats in the Joseon Dynasty, is executed in Daegu. He was charged with deceiving the public with false religious theories.

The movement started in South Jeolla Province as the rural economy deteriorated from heavy taxes and the Japanese's removal of large amounts of rice from the country.

Donghak opposed the new wave of Christianity from the West and promoted Korea's indigenous theories, such as "Pungsu," divination based on topography, and "Innaecheon," a belief that an individual is equal to heaven.

1937 -- Around 20,000 Koreans are forced to relocate to northeastern China by Japan, which colonized the Korean Peninsula from 1910 to 1945.

1959 -- South Korean labor unions celebrate Labor Day for the first time in the country. It was later moved to May 1.


1962 -- South Korea establishes diplomatic relations with Spain.

Yonhap News


Sayfa: 1 2 3 4