Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM

Tam Versiyon: Yeonhwagyo and Chilbogyo Bridges of Bulguk Temple(Unified Silla Period)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2

Yeonhwagyo and Chilbogyo Bridges of Bulguk Temple(Unified Silla Period)

[Resim: 65vNq3.jpg]

22. Ulusal Hazine
Bulguk Tapınağı'nda Yeonhwagyo (Nilüfer Çiçeği Köprüsü) Chilbogyo (Yedi Hazineler Köprüsü) isimli iki tane köprü bulunmaktadır. Bu köprü 20 Aralık 1962 yılında Ulusal Hazine olarak kabul edilmiştir. Köprüden Anyangmun Kapısı ve Geuknakjeon'a (tapınağın arazisi içindeki konut) gidilebilmektedir. Köprünün bir benzeride 23. Ulusal Hazine'dir ve aynı zamanda inşa edilmiştir.

Her iki köprü 45 derece eğimli olup kemer ve merdiven tasarımı aynıdır. Diger köprü ile tek farkı bu köprünün küçük olmasıdır. Üstteki Yedi Hazineler Köprüsü'nde 8 basamak, alttaki Nilüfer Çiçeği Köprüsü'nde 10 basamak bulunmaktadır. Bu köprü Mavi Bulut ve Beyaz Bulut Köprülerinin batısında bulunmaktadır. Nilüfer Çiçeği Köprüsü her basamağında bulunan nilüfer çiçeği yaprakları ve ince oymaları ile ünlüdür ancak hacıların üzerinde yürümesinden dolayı soluklaşmışlardır. Şu anda köprü üzerinde yürüyen ziyeretçilere sınır getirilmiştir.

Çeviri: 07 semra

English
National Treasure No.22
The Yeonhwagyo (Lotus Flower Bridge) and Chilbogyo (Seven Treasures Bridge) are a pair of bridges at Bulguksa. This bridge was designated as the 22nd national treasure on December 20, 1962. The bridge lead to Anyangmun (Peace Enhancing Gate) leading to Geuknakjeon(the Hall of the Pure Land). This pair were built at the same time as their brother bridges, National Treasure No.23.

These pair of bridges share the 45 degree incline, arch underneath, and the combination bridge/staircase design of their brother bridges. However, one noticeable difference is that this bridge is smaller. The lower Lotus Flower Bridge has 10 steps while the upper Seven Treasures Bridge contains 8 steps. This bridge is on the west in relation to the Blue Cloud and White Cloud Bridges. The Lotus Flower Bridge is known for its delicate carvings of Lotus Flowers on each step but these have faded with the weight of many pilgrims. Today, visitors are restricted from walking on the bridge.

Kaynak><Source
[Resim: rZN1Zz.jpg]
[Resim: 1MZEd1.jpg]
Bulguk Tapinagi gitmek istedigim yerler arasinda ilk siralarda yer aliyor. Bu köprü de harika görünüyor. Ama üstünde yürüyen kisi sayisina sinir getirilmis. Bizi almazlar kesin. Dodgy
Güzel tanitimin için tesekkürler canim. Opucuk
Köprünün ismi çok güzel. Tongue Çok güzel çok ayrintili bir tanitim olmus. Shy

Ellerine saglik Merve. Wink
Köprülerin isimleri ilgimi çekti. Nilüfer Çiçegi Köprüsü, Beyaz Bulut Köprüsü vs. Çok hos isimler. Rolleyes
Ayrintili tanitimin için emegine saglik canim. Shy
Bilgi ve fotograflar için tesekkürler. Smile
Tesekkürler çok güzel olmus. Fotograflar ve yazi için ellerinize saglik. Biggrin
Halen ayni etkisini koruyor, tarihi eserlerin en büyük özelligi bu ve ben bunu seviyorum...
Tesekkürler ablam. Opucuk
Tanitim için tesekkürler. ^^
Sayfa: 1 2